WITD: Na cudzej karcie

WITD: Na cudzej karcie

Inspektorzy transportu drogowego pełnią swoje czynności służbowe również na motocyklach, typując do kontroli pojazdy, które np. objeżdżają punkty kontrolne.

W ten sposób właśnie został zatrzymany do kontroli kierowca, kierujący ciągnikiem siodłowym z naczepą w okolicy Koszalina.

Podczas pobierania dokumentów do kontroli okazało się, że w slocie pierwszym cyfrowego urządzenia rejestrującego zainstalowanego w ww. pojeździe, włożona jest karta innego kierowcy, niż faktycznie kierującego kontrolowanym zespołem. Ciągnik z naczepą został sprowadzony na parking i poddany dalszej, pełnej kontroli.

Ponieważ kierowca odpowiedzialność za ten stan rzeczy wziął na siebie, kontrola zakończyła się na nałożeniu na niego grzywny w postaci mandatu karnego w wysokości 2000,- oraz zatrzymaniu karty do tachografu, którą posługiwał się w sposób nieuprawniony. Karta kierowcy, zgodnie z obowiązującymi przepisami została odesłana do organu wydającego.

Niestety, nawet wysokie kary grzywny za popełnienie takiego wykroczenia nie są w stanie odstraszyć kierowców od dokonywania oszustw w posługiwaniu się kartą do tachografu. Manipulacje te mają na celu wyłącznie ukrycie rzeczywistego czasu jaki kierowca spędził za kółkiem. Zapominają przy tym, że szkodzą nie tylko sobie, ale stwarzają ogromne zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego, ponieważ zmęczenie i permanentny stres jaki towarzyszy kierowcy, bardzo negatywnie wpływa na jego stan psychofizyczny i szybkość reakcji.


4trucks.pl / WITD Szczecin

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL