Zmrok zapada coraz wcześniej - posypią się mandaty?

Zmrok zapada coraz wcześniej - posypią się mandaty?

Początek jesieni to dla kierowców nieszczególnie dobry czas - nawet jeśli pogoda dopisuje, to wyraźnie pogarsza się widoczność na drogach.

Zmrok zapada bardzo szybko dlatego coraz trudniej bezpiecznie prowadzić samochód a coraz łatwiej wrócić do domu z mandatem. Zobacz jakie pułapki czekają na kierowców w okresie obniżonej widoczności.

Wraz ze zbliżaniem się zimy zmrok będzie następował coraz szybciej, a jeśli dodamy do tego potencjalne opady deszczu to okaże się, że nawet zwykły przejazd przez miasto stanie się wyzwaniem. Aby mu sprostać w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na stan samochodu, a w szczególności jego oświetlenie. Trzeba też uczulić się na pieszych uczestników ruchu drogowego.

Światło włącz, nie oślepiaj
Każdy samochód posiada kilka rodzajów świateł: drogowe służą do oświetlania drogi przed pojazdem w odległości co najmniej 100 m, można używać ich tylko w nocy na nieoświetlonych drogach, kiedy nie ma ryzyka oślepienia innych kierowców. Światła mijania oświetlają drogę przed samochodem na odległość 40 m i są asymetryczne. W Polsce prawo nakazuje używać świateł mijania przez całą dobę. Jazda bez wymaganych świateł od światu do zmierzchu oznacza 100 złotowy mandat. Jeśli jednak kierowca zapomni włączyć świateł w nocy (od zmierzchu do świtu) może spodziewać się nawet 200-złotowej kary. Warto zaznaczyć też, że świateł trzeba bezwzględnie używać w trakcie przejeżdżania przez tunel - inaczej zmotoryzowany nie tylko naraża się na niebezpieczeństwo, ale i na mandat w wysokości 200 zł.

Mała widoczność, duża kara
Zmotoryzowani mają do swojej dyspozycji także inne światła zewnętrzne: pozycyjne, hamowania, przeciwmgłowe czy cofania. To jednak nie wszystko - Do jednych z częściej używanych świateł należą oczywiście kierunkowskazy - mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl - Warto zatroszczyć się o ich sprawne działanie, ponieważ pozwolą one bezpiecznie zasygnalizować manewr, który mamy zamiar wykonać - dodaje Florkowska. Jeśli kierowca zapomni użyć kierunkowskazu lub będzie używać go bez potrzeby to grozi mu 100 złotowy mandat. Jeśli jednak jego zapominalstwo zatamuje lub utrudni ruch to zmotoryzowany zubożeje już o 200 złotych. Warto w tym miejscu podkreślić też, że nieużywanie wymaganego oświetlenia podczas zatrzymania lub postoju w warunkach niedostatecznej widoczności może sprowadzić na kierowcę nawet 300 złotych kary.

Ostrożnie z pieszymi
W okresie jesiennym spadanie nie tylko widoczność pojazdów i dróg, ale także pieszych. Mało który z nich używa jakichkolwiek odblasków - kamizelek czy zwykłych opasek a sami kierowcy często grzeszą nadmierną prędkością. Skutki są opłakane. Według danych Policji proporcjonalnie najwięcej pieszych ginie w październiku i listopadzie (ponad 27% wszystkich ofiar). Co można poradzić w tej sytuacji? Kierowcy powinni przede wszystkim dostosować prędkość do warunków jazdy, kupić się na sytuacji na drodze a nie np. oddawać rozmowom przez telefon komórkowy (za co grozi kara 200 złotych). Uważać trzeba przede wszystkim na pobocza gdzie mogą spacerować piesi oraz na "zebry". Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio po nim oznacza 200-złotowy mandat. Z kolei nieustąpienie miejsca pieszemu znajdującemu się na przejściu to kara 350 złotych i aż 10 punków karnych.


4trucks.pl / Korkowo.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL