Na małej powierzchni

Na małej powierzchni

Wbrew powszechnym przekonaniom, mała przestrzeń magazynowa pozostawia duże pole do popisu.

Umiejętne wykorzystanie dostępnych rozwiązań logistycznych, dedykowanych ograniczonym powierzchniom, pozwoli na wybór takiego pojazdu, który sprosta wymagającym warunkom pomieszczenia.

Wybór odpowiedniego wózka widłowego ma bezpośrednie przełożenie na sprawne funkcjonowanie magazynu. Pierwszym krokiem do podjęcia optymalnej decyzji jest sprecyzowanie potrzeb i wymagań przedsiębiorstwa oraz określenie zadań, do których dany pojazd będzie przeznaczony. Równie istotna jest analiza specyfiki magazynu pod kątem infrastruktury i szerokości korytarzy roboczych. Ograniczone powierzchnie magazynowe wymagają bowiem indywidualnych rozwiązań logistycznych, przy jednoczesnych uniwersalnych możliwościach pojazdu. Nierzadko wybór wózka podyktowany jest głównie jego wszechstronnością, tak aby na danej przestrzeni magazynowej sprawdził się jako jedyne narzędzie pracy. Bogata oferta dostępnych na rynku pojazdów daje przedsiębiorcom swobodę wyboru, należy jednak pamiętać o podstawowych wymaganiach, jakie musi spełnić wózek przeznaczony do wykonywania zadań na ograniczonej powierzchni.

Kompaktowy i stabilny
Decydujący wpływ na zwrotność i stabilność wózka ma jego odpowiednia struktura. Zwarta, kompaktowa konstrukcja i małe wymiary pojazdu, zapewniają dobrą zdolność manewrowania na ostrych zakrętach. Istotny dla tej kwestii jest również niewielki promień skrętu, umożliwiający optymalną pracę w wąskich korytarzach roboczych. - W przypadku magazynów o małej powierzchni jest to szczególnie ważne, bowiem nawet dla doświadczonego operatora prowadzenie wózka w takich warunkach jest wyzwaniem - tłumaczy Tobiasz Jakubczak, ekspert firmy STILL Polska. - Koniecznym jest więc zapewnienie pełnej widoczności podczas jazdy - dodaje. Dobrą obserwację ładunku na całej wysokości podnoszenia umożliwi przesuwny, nieprzesłaniający pola widzenia maszt z otwartym profilem ramy. Ergonomiczna kabina, zapewniająca optymalną widoczność z pozycji operatora, zagwarantuje bezpieczne warunki pracy. Jednym z charakterystycznych elementów konstrukcyjnych pojazdów marki STILL jest również nisko umieszczony środek ciężkości, który zwiększa stabilność podczas pokonywania zakrętów. Warto również wspomnieć o dodatkowym wyposażeniu zwiększającym bezpieczeństwo osób trzecich, jak np. dodatkowe oświetlenie Blue Safety Light.

W pełni zautomatyzowany
Optymalny przebieg pracy, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa, jest możliwy dzięki wdrożeniu rozwiązań informatycznych, obejmujących całość prowadzonych działań. Stały nadzór, prowadzony przez zewnętrze ośrodki kontroli, pozwoli na redukcję liczby błędów i kolizji, co w przypadku transportu towarów na ograniczonej powierzchni magazynowej jest jednym z najczęstszych problemów.

- Dostępne systemy sterowania wózkiem zwiększają wydajność i bezpieczeństwo pracy. Na podstawie uzyskanych danych, dotyczących dotychczasowych działań, optymalizują przyszłe trasy transportowe - tłumaczy Tobiasz Jakubczak, ekspert STILL Polska. - W przypadku zmian ich przebiegu, system uwzględniając topografię magazynu, dopasowuje automatycznie nowe ścieżki jazdy. Znacząco wpływa to na sprawność procesów transportowych - dodaje. Co równie istotne, rozwiązania softwareowe dedykowane wózkom widłowym, przyczyniają się do redukcji kosztów wyrządzonych szkód spowodowanych kolizjami. Pojazdy wyposażone w czujnik zderzeń, w sytuacji zagrożenia automatycznie przesyłają dane do rejestratora wypadków. Dodatkowo, stała kontrola prędkości umożliwia dopasowanie jej do aktualnej trasy prowadzenia wózka. Bazując na dostępnej infrastrukturze i obciążeniu przewożonym towarem, optymalizuje szybkość jazdy tak, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Wózek do zadań specjalnych
Ograniczona powierzchnia magazynowa, przy wykorzystaniu odpowiednich rozwiązań logistycznych, może przekształcić się w optymalne miejsce pracy. Sprecyzowanie potrzeb i wymagań przedsiębiorstwa, pozwoli na wybór zarówno ekonomiczny, jak i bezpieczny. Na małych przestrzeniach, gdzie standardowo wykorzystywany jest jeden pojazd, sprawdzą się wózki wielozadaniowe. Ich uniwersalizm pozwoli na zastosowanie ich jako wyłącznego narzędzia pracy, a przy późniejszym rozwoju przedsiębiorstwa - dopasowania do floty pojazdów.


4trucks.pl / STILL

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL