Usprawnienie przejazdu płatnymi drogami

Usprawnienie przejazdu płatnymi drogami

Dziś za przejazd autostradami kierowcy muszą płacić osobno za każdy odcinek, którym zarządza GDDKiA i koncesjonariusz.

Ministerstwo Transportu opracowuje założenia do nowelizacji ustawy o autostradach płatnych, dzięki czemu możliwy będzie płynny przejazd odcinkami autostrad należących do różnych podmiotów - informuje "Rzeczpospolita".

Docelowo, kierowcy mają płacić jednej ze spółek i będą mogli przejechać daną trasą bez konieczności zatrzymywania się na bramkach w celu uiszczenia opłaty u innych zarządców autostrad. Przedsiębiorcy i GDDKiA będą się rozliczali miedzy sobą.

Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Transportu mówi, że sposób rozliczeń między spółkami wciąż pozostaje otwartą kwestią. Zaproponowana regulacja będzie miała duże znaczenie w przyszłości, gdy powstanie więcej dróg szybkiego ruchu, a budowana przez GDDKiA autostrada A1 połączy się z istniejącym odcinkiem zarządzanym przez GTC.

Adrian Furgalski, dyrektor w ZDG TOR, pozytywnie ocenia propozycję zmian. - Tak naprawdę powinna zostać wprowadzona w życie już dawno - mówi ekspert. Problemem okazują się zróżnicowane stawki za przejazd autostradami u różnych koncesjonariuszy i GDDKiA.

Kwestia stawek może skomplikować funkcjonowanie nowego systemu. Mało prawdopodobne może się kazać ujednolicenie stawek, co znacznie ułatwiłoby rozliczanie się. GDDKiA posiada niższe stawki, które nie pokrywają wszystkich kosztów związanych z wykorzystywaniem autostrad. Państwo posiada jednak inne źródła pieniędzy na dopłaty do utrzymani autostrad, prywatne firmy nie.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL