Usprawnienie przejazdu płatnymi drogami

Dziś za przejazd autostradami kierowcy muszą płacić osobno za każdy odcinek, którym zarządza GDDKiA i koncesjonariusz.
Ministerstwo Transportu opracowuje założenia do nowelizacji ustawy o autostradach płatnych, dzięki czemu możliwy będzie płynny przejazd odcinkami autostrad należących do różnych podmiotów - informuje "Rzeczpospolita".
Docelowo, kierowcy mają płacić jednej ze spółek i będą mogli przejechać daną trasą bez konieczności zatrzymywania się na bramkach w celu uiszczenia opłaty u innych zarządców autostrad. Przedsiębiorcy i GDDKiA będą się rozliczali miedzy sobą.
Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Transportu mówi, że sposób rozliczeń między spółkami wciąż pozostaje otwartą kwestią. Zaproponowana regulacja będzie miała duże znaczenie w przyszłości, gdy powstanie więcej dróg szybkiego ruchu, a budowana przez GDDKiA autostrada A1 połączy się z istniejącym odcinkiem zarządzanym przez GTC.
Adrian Furgalski, dyrektor w ZDG TOR, pozytywnie ocenia propozycję zmian. - Tak naprawdę powinna zostać wprowadzona w życie już dawno - mówi ekspert. Problemem okazują się zróżnicowane stawki za przejazd autostradami u różnych koncesjonariuszy i GDDKiA.
Kwestia stawek może skomplikować funkcjonowanie nowego systemu. Mało prawdopodobne może się kazać ujednolicenie stawek, co znacznie ułatwiłoby rozliczanie się. GDDKiA posiada niższe stawki, które nie pokrywają wszystkich kosztów związanych z wykorzystywaniem autostrad. Państwo posiada jednak inne źródła pieniędzy na dopłaty do utrzymani autostrad, prywatne firmy nie.
4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

GDDKiA oddała do ruchu kolejne dwa odcinki drogi ekspresowej S7 na granicy województw warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Przewoźnicy zapłacą więcej za przejazd francuskimi autostradami

Od 18.11 użytkownicy systemu viaTOLL mogą korzystać z bezpłatnego narzędzia mobilnego dostępnego dla urządzeń z systemem Android oraz iOS.

W weekend 14-15 sierpnia spodziewany jest zakaz ruchu pojazdów o dmc. powyżej 12t.

8 sierpnia kierowcom zostanie udostępniona przebudowana ul. Wybrzeże Gdyńskie pod węzłem Wisłostrada, 9 sierpnia zaś planowane jest oddanie nowej jezdni południowej Trasy AK i łącznic na węźle Wisłostrada.

Blisko 40 mln zł przeznaczą Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na projekty B+R, służące rozwojowi technologii budowy oraz remontu dróg i poprawie bezpieczeństwa uczestników ruchu.

W piątek, 17 lipca br., obwodnica Janek, czyli nowo wybudowana trasa S8 z Opaczy do Janek została oddana do ruchu.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dniem 30 czerwca 2015 r. sieć dróg płatnych viaTOLL powiększy się o kolejne 251 km dróg.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dniem 30 czerwca 2015 r. sieć dróg płatnych viaTOLL powiększy się o kolejne 251 km zlokalizowane w 9 województwach: dolnośląskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i wielkopolskim.