WITD: Po raz kolejny bez karty kierowcy

WITD: Po raz kolejny bez karty kierowcy

W dniu 16 września 2013 r. inspektorzy transportu drogowego z oddziału Wydziału Inspekcji w Chojnicach prowadząc kontrole drogowe na drodze krajowej nr 22 w m. Rychnowy zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy z naczepą typu chłodnia.

Zatrzymanym zespołem pojazdów wykonywano usługę transportową dla sieci sklepów Biedronka.

Ciągnik siodłowy był wyposażony w tachograf cyfrowy, gdzie kierowca prowadząc pojazd powinien posługiwać się kartą kierowcy, umieszczoną w tachografie. Początkowa analiza samej karty kierowcy nie wskazywała na jakiekolwiek naruszenia. Następnie, po pobraniu danych z tachografu cyfrowego szybko ustalono, iż kierowca nie przestrzega przepisów związanych z czasem pracy kierowcy. Stwierdzono, że kierowca od momentu rozpoczęcia pracy i wyruszeniu w trasę prowadził pojazd bez zalogowanej swojej karty cyfrowej. Dopiero po kilku godzinach jazdy zalogował swoją kartę. Jak tłumaczył zrobił to aby móc prędzej wrócić do domu i po kolejny ładunek.

Na podstawie analizy zapisów z tachografu, stwierdzono również, iż jazda bez zalogowanej karty jest codzienną praktyką w kontrolowanej firmie przewozowej. W każdym dniu z kontrolowanego okresu czasu pracy stwierdzono jazdę bez karty, a nawet kilka dni jazdy bez używania jakiejkolwiek karty.

Podkreślenia wymaga fakt, iż ujawniane naruszenie jest kolejnym stwierdzonym podczas kontroli przewozu drogowego realizowanego przez tego przewoźnika.

W związku ze stwierdzonym naruszeniem - prowadzenie pojazdu bez umieszczonej karty kierowcy w tachografie, kierowca został ukarany mandatem karnym w wysokości 2000zł. Wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne zgodnie z przepisami ustawy o transporcie drogowym.


4trucks.pl / WITD Gdańsk

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL