Czeskie myto objęte rabatami

Czeskie myto objęte rabatami

Czechy oferują specjalne rabaty za przejazdy płatnymi odcinkami dróg w systemie Myto CZ - sięgają one od 10 do 13%.

Upusty są dostępne m.in. dla wszystkich przewoźników, którzy rozliczają opłaty drogowe za pośrednictwem DKV Euro Service. Zniżki przysługują zarówno przy wyborze trybu płatności post-paid, jak i pre-paid.

System z rabatami
W Czechach działa system elektronicznego poboru myta o nazwie Myto CZ. Jego kluczowym elementem jest urządzenie pokładowe Premid. System obowiązuje wszystkie pojazdy o masie od 3,5 tony (wcześniej od 12 ton) i obejmuje autostrady oraz wybrane drogi krajowe. Opłaty wynoszą średnio 3,6 CZK/km i są zależne od liczby przejechanych kilometrów, klasy emisji substancji szkodliwych i liczby osi pojazdu. Co istotne, od opłat drogowych w Czechach nie jest naliczany podatek VAT.

Aby korzystać ze zniżek na przejazdy płatnymi odcinkami, wystarczy zarejestrować się do specjalnego systemu rabatowego. Daje to możliwość ubiegania się o zwrot od 10 do 13% poniesionych kosztów. Wartość rabatu zależna jest od wysokości kwoty wygenerowanej przez dany pojazd i wynosi minimum 30 000 CZK/pojazd.

DKV - mapa

Urządzenie Premid
W celu rozliczania czeskiego myta konieczne jest bezpłatne zamówienie urządzenia pokładowego Premid. Otrzymuje się je po zapłaceniu kaucji zwrotnej w wysokości 1500 koron czeskich (ok. 54 euro), pobieranej przez czeskiego operatora. Urządzenie można zamówić i zarejestrować w dowolnym punkcie obsługi Premid. Opłaty za użytkowanie dróg rozliczać można zarówno w trybie przedpłaty (pre-paid), jak i w trybie płatności odroczonej (post-paid). Przedpłaty dokonujemy w punktach Premid przy użyciu gotówki lub karty paliwowej (np. DKV). W przypadku metody post-paid rejestracja możliwa jest bezpośrednio poprzez DKV.

Wsparcie od operatora kart paliwowych
Rozliczanie czeskiego myta za pośrednictwem DKV otwiera drogę do łącznego zarządzania płatnościami w wielu krajach Europy. Jest to możliwe dzięki bezpłatnej, internetowej platformie eReporting DKV. Służy ona do monitorowania i selekcjonowania wszelkich kosztów poniesionych w czasie podróży. Na przykład przewoźnik, którego pojazdy jeżdżą po Polsce, Niemczech i Czechach, może w jednej aplikacji analizować wydatki na paliwo i opłaty drogowe ze wszystkich tych krajów. Wydatki zestawiane są w jednej, przejrzystej fakturze z kilkutygodniowym terminem płatności, wystawianej w euro lub w złotówkach.

Przed podróżą
Przed wyruszeniem w trasę przewoźnik może wyliczyć łączną wysokość myta w Czechach, korzystając z nowego kalkulatora opłat drogowych DKV. Program uwzględnia takie parametry pojazdu, jak: DMC, liczba osi oraz klasa emisji zanieczyszczeń. Kalkulator dostępny jest bezpłatnie online na stronie www.dkv-euroservice.pl. Oprócz Czech, obejmuje wszystkie systemy e-myta w Europie, dzięki czemu pozwala z wyprzedzeniem zaplanować sumaryczną wysokość wydatków z tytułu opłat drogowych.


4trucks.pl / DKV Euro Service

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL