WITD: Autobusy na wybrzeżu pod lupą inspekcji

WITD: Autobusy na wybrzeżu pod lupą inspekcji

W dniach 19-21.08.2013r. w Kołobrzegu , inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego ze Szczecina oraz Bydgoszczy przeprowadzili kolejną już wspólną akcję kontrolną z wykorzystaniem mobilnej stacji kontroli pojazdów.

Stacja ta jest w stałej dyspozycji WITD Bydgoszcz i stanowi doskonałe narzędzie do kontroli stanu technicznego pojazdów poruszających się po naszych drogach. Dzięki uprzejmości kujawsko-pomorskiej inspekcji oraz przy współudziale funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu, inspektorzy poddali kontroli autobusy przewożące pasażerów do miejscowości nadmorskich. Kontrole nastawione były głównie na przewozy osób na liniach regularnych do 50 km.

Niestety kontrole wykazały szereg nieprawidłowości i usterek stanu technicznego, które dyskwalifikowały autobusy z dalszej jazdy. Do najczęstszych należały:
- wycieki paliwa
- nadmiernie zużyte ogumienie
- nadmierne luzy w układzie kierowniczym
- pęknięta szyba czołowa w polu widzenia kierowcy (w dwóch autobusach )
- niedostateczne siły hamowania poszczególnych kół
- brak koła zapasowego
- brak badania technicznego pojazdu
- brak obowiązkowego ubezpieczenia OC

Spośród 30 skontrolowanych pojazdów zatrzymano aż 11 dowodów rejestracyjnych z ww. powodów. W jednym przypadku kierowca przewoził pasażerów autobusem, w którym ważność badania technicznego upłynęła ponad pół roku temu. Pasażerowie trzech autobusów niestety nie mogli kontynuować dalszej jazdy, ponieważ stan techniczny pojazdów zagrażał bezpieczeństwu ruchu drogowego. Przewoźnicy musieli zatem podstawić autobusy zastępcze. Należy podkreślić, że duża część stwierdzonych nieprawidłowości nie byłaby możliwa do wykrycia bez skierowania pojazdu na stację kontroli.Trzydniowe działania kontrolne inspekcji i policji przyniosły rezultat w postaci wycofania z ruchu niesprawnych autobusów, których wciąż jest wiele na liniach podmiejskich. Są to najczęściej już nie młode i wyeksploatowane pojazdy, których stan techniczny daleko odbiega od autobusów przewożących pasażerów na liniach dalekobieżnych. Tutaj od lat widać poprawę.

W podsumowaniu wyników kontroli wspomnieć należy, że kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi na łączną kwotę 2950 zł głównie za naruszenia dotyczące przepisów o czasie pracy kierowców, za zły stan techniczny pojazdu oraz brak wymaganych dokumentów.


4trucks.pl / WITD Szczecin

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL