S3 połączona z A2

S3 połączona z A2

Nowy odcinek drogi ekspresowej S3 z Międzyrzecza do węzła Jordanowo został oddany do użytku. Ekspresowa S3 połączyła się tym samym z autostradą A2. Wcześniej kierowcy mogli wjechać na A2 tylko od południa.

Kierowcy mają teraz do dyspozycji cały 43 km dwujezdniowy odcinek S3 od Międzyrzecza do Sulechowa. To również dobra wiadomość dla mieszkańców i przedsiębiorców północnej części województwa lubuskiego, ponieważ oznacza bezpośredni dostęp do autostrady A2 poprzez węzeł Jordanowo. Oddany odcinek jest ostatnim fragmentem drogi ekspresowej S3 na odcinku Międzyrzecz-Sulechów, przekazanym do użytku w tym roku. Wcześniej oddane zostały już odcinki o łącznej długości 30 km. Koszt realizacji całości to ponad 1 mld zł. Do tej pory na trasie Międzyrzecz - Sulechów kierowcy poruszali się po drodze jednojezdniowej, gdzie zlokalizowanych było wiele skrzyżowań jednopoziomowych i zjazdów. Utrudnieniem dla kierowców był też przejazd przez miejscowości leżące przy trasie, gdzie konieczne było znaczne ograniczenie prędkości jazdy.

Dzięki powstaniu odcinka dwujezdniowego, pozwalającego na odseparowanie kierunków ruchu oraz wyeliminowaniu wspomnianych elementów znacznie poprawi się komfort i bezpieczeństwo jazdy, a także skróci się czas przejazdu nawet o pół godziny. W zakres zadania, oprócz budowy ciągu głównego, wchodziła również budowa dwóch węzłów drogowych i przebudowa kolejnych dwóch. Powstały także 34 wiadukty, w tym dwie estakady o długości ponad 700 i 900 m, malowniczo wkomponowane w krajobraz. Wykonane zostały również elementy ochrony nietoperzy, zamieszkujących pobliski największy w Europie rezerwat służący ochronie siedliska zimowego tych ssaków. Zabezpieczenie ma formę ogrodzeń z siatki o wysokości 4 m, ustawionych w wyznaczonych miejscach. Całkowita długość ogrodzeń na tym odcinku drogi wynosi ponad 5,5 km.

Przypomnijmy, że budowa rozpoczęła się w sierpniu 2010. A pierwszy fragment od węzła Jordanowo do węzła Świebodzin Północ został oddany do ruchu w maju br. Brakujące drugie jezdnie obwodnic Gorzowa (12 km), Międzyrzecza (6,5 km) oraz z Sulechowa przez Zieloną Górę, Nową Sól do Nowego Miasteczka (44 km) powstaną do jesieni 2016 r. Jeszcze w tym roku ogłoszone zostaną pozostałe przetargi na budowę S3 od Nowej Soli do granicy z Czechami. W sierpniu będzie to odcinek od Nowej Soli do Legnicy, w październiku natomiast dalszy ciąg trasy od Legnicy do granicy z Czechami w Lubawce. Przed przyszłorocznymi wakacjami zostanie natomiast oddany do ruchu kolejny 38 km fragment trasy z Międzyrzecza do Gorzowa Wielkopolskiego.


4trucks.pl / rynekinfrastruktury.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL