WITD: Jazda bez wykresówki

WITD: Jazda bez wykresówki

W dniu 09.08.2013r. na drodze ekspresowej S3, inspektorzy Zachodniopomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej samochód ciężarowy.

Kierujący nim kierowca wykonywał krajowy transport drogowy rzeczy z Gliwic do Szczecina. W trakcie kontroli drogowej okazało się, iż kierujący jechał bez wykresówki w tachografie.

Po analizie pozostałych wykresówek okazało się, iż takie praktyki jazdy bez wykresówki są notoryczne i nagminne, a kierowca oświadczył, że takie postępowanie nakazał mu pracodawca. Nierejestrowanie czasu pracy, to nie tylko nieuczciwa konkurencja w stosunku do innych firm transportowych, ale zagrożenie bezpieczeństwa dla innych uczestników ruchu drogowego. Organizm ludzki ma swoje granice wytrzymałości. Zmęczenie kierowcy, jego niedyspozycja psychomotoryczna i psychofizyczna nie jest niestety mierzalna w warunkach drogowych. Zmęczenie obniża reakcję kierowcy na bodźce zewnętrzne oraz na ciągle zmieniającą się sytuację na drodze, a nierzadko powoduje zaśnięcie podczas jazdy. W roku 2011 r. zaśnięcie kierowcy było przyczyną 586 wypadków, w których zginęło 117 osób a 877 zostało rannych. W roku ubiegłym liczby te były mniejsze, ale i tak zatrważające. W wyniku przemęczenia/zaśnięcia doszło do 510 wypadków, w których 814 osób zostało rannych,a 84 osoby poniosły śmierć.

W stosunku do przedsiębiorcy wszczęto postępowanie administracyjne. Kierowca otrzymał grzywnę na łączną kwotę 12.400 złotych, a w związku z brakiem prawidłowego dziennego czasu odpoczynku w dniu kontroli, zakazano mu dalszej jazdy do momentu odebrania prawidłowego dziennego czasu odpoczynku.


4trucks.pl / WITD Szczecin

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL