AutoBild: Chińskie opony przerażają na mokrych nawierzchniach

AutoBild: Chińskie opony przerażają na mokrych nawierzchniach

Magazyn motoryzacyjny AutoBild porównał ContiPremiumContact 5 z dziesięcioma chińskimi modelami opon.

Droga hamowania na dalekowschodnich oponach okazała się o 24 metry dłuższa. Pod względem osiągów europejskie markowe opony zdeklasowały rywali.

W lipcowym numerze niemieckiego magazynu AutoBild (30/2013) porównano opony produkowane w Chinach z europejską oponą klasy premium. Wyniki testu wykazały, że ogumienie z Dalekiego Wschodu w znacznej mierze odbiega pod względem właściwości jezdnych od opony europejskiej: - Zwłaszcza na mokrej nawierzchni niektóre wyniki były zatrważające - stwierdzają testerzy. Przy prędkości 100 km/h, różnica długości drogi hamowania między oponą firmy Continental a najsłabszym z konkurentów wyniosła 24 metry. - Gdy pojazd na oponach europejskich już się zatrzymał, ten na chińskich miał wciąż 60 km/h do wytracenia - zauważają eksperci. Poddany testom rozmiar 205/55 R 16 jest często montowany w samochodach klasy kompakt.

W zakresie aquplaningu chińskie opony również wypadły słabo. Najsłabsza z nich zaczęła się ślizgać na mokrej nawierzchni już przy prędkości 66 km/h. Opony te nie zostały dopuszczone do użytkowania na terenie UE. Dlatego testerzy radzą kierowcom, by zawsze upewniali się, że opony, które kupują mają odpowiednią homologację (oznaczone z boku symbolem np. "e4").

Najlepszym rozwiązaniem jest zamawianie opon bezpośrednio lub przez Internet od autoryzowanego sprzedawcy części lub dilera samochodowego, który poświadczy na fakturze, że opony są dopuszczone do użytku na europejskich drogach.


4trucks.pl / Continental Opony Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL