WITD: Namagnesowany asfalt

WITD: Namagnesowany asfalt

W dniu 29 lipca 2013 r., inspektorzy transportu drogowego z oddziału terenowego w Chojnicach, prowadzili czynności kontrolne w miejscowości Swarożyn.

Do kontroli drogowej zatrzymano zespół pojazdów składający się z ciągnika samochodowego i naczepy. W chwili kontroli był wykonywany transport materiału niebezpiecznego UN 3257 (asfalt) z miejscowości Gdańsk do miejscowości Marcelin. Podczas kontroli pojazdu polskiego przewoźnika wykryto, że kierujący nim kierowca manipuluje danymi zapisywanymi w tachografie i rejestruje odpoczynek podczas prowadzenia pojazdu.

Oględziny skrzyni biegów wykazały, iż kierowca fałszował zapisy przykładając magnes do impulsatora w skrzyni biegów. Kierowca kierował pojazdem z odłączonym tachografem od godz. 03:00 do godz. 08:05, tj. do momentu zatrzymania do kontroli drogowej, co wskazuje okazana wykresówka. Kierowca tłumacząc użycie magnesu wyjaśnił, że "Chciał dojechać szybciej pod załadunek, a następnie dojechać na wyznaczoną godzinę pod rozładunek." Kierujący został ukarany mandatem karnym w wysokości 2.000 zł. Wobec przewoźnika wszczęto postępowanie administracyjne, zgodnie z przepisami ustawy o transporcie drogowym.

Takie zjawisko stwarza ogromne zagrożenie w ruchu drogowym. Taki kierowca przy użyciu magnesu wykazuje, iż nie kierował pojazdem tylko odpoczywał. W ten sposób kierowca wydłuża sobie dzienny czas pracy nierejestrując rzeczywistej jego pracy. Taka praktyka ma bezwątpienia wpływ na stan psycho - fizyczny kierowcy, a w konsekwencji jest najczęstszą przyczyną wypadków.


4trucks.pl / WITD Gdańsk

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL