Zareaguj na wypadek

Zareaguj na wypadek

Stało się, wypadek! Mimo stresu starajmy się zachować zimną krew. Kilka rutynowych czynności pozwoli nam skutecznie pomóc innym, uniknąć dodatkowych zagrożeń oraz ograniczyć ewentualną liczbę poszkodowanych osób.

Jak najlepiej zabezpieczyć miejsce wypadku? Jeśli to możliwe postarajmy się zjechać na pobocze, aby nie blokować drogi innym kierowcom. Absolutnie nie powinniśmy blokować lewego pasa drogi. Jeżeli to tylko możliwe, ustawmy samochód jak najdalej od wyjścia z zakrętu - nadjeżdżający kierowcy mogą nie zauważyć naszego pojazdu, a to dodatkowe zagrożenie.

Awaryjne, trójkąt, kamizelka
Przede wszystkim należy włączyć światła awaryjne. Na drodze ekspresowej lub autostradzie trójkąt ostrzegawczy powinniśmy umieścić 100 metrów za pojazdem, na jezdni lub poboczu w dobrze widocznym miejscu. Jeżeli opuszczamy auto, zawsze zakładajmy kamizelkę odblaskową!

Poza obszarem zabudowanym, ale nie na autostradzie lub drodze ekspresowej, trójkąt ostrzegawczy ustawiamy od 30 do 50 metrów za pojazdem. Jeżeli nasz samochód uległ awarii w terenie zabudowanym, dopuszczalne jest umieszczenie trójkąta na pojeździe, nie wyżej niż metr nad ziemią.
Gdy z samochodu wyciekły oleje lub inne śliskie substancje, ustawmy trójkąt ostrzegawczy bliżej środka drogi niż pobocza, by uchronić innych użytkowników dróg przed poślizgiem. Oczywiście należy też wyłączyć silnik! Te czynności powinniśmy przeprowadzić przed ewentualnym udzielaniem pierwszej pomocy.

Alarmowy 112
Dajmy sobie pomóc. Jak najszybciej powinniśmy poinformować odpowiednie służby. Najlepiej dzwonić pod zintegrowany numer alarmowy 112. Działa on nawet przy zablokowanej klawiaturze telefonu. Inne numery to: 997-policja, 998-straż pożarna, 999-pogotowie ratunkowe. W pierwszej kolejności zawsze podajmy miejsce zdarzenia. Następnie liczbę ewentualnych rannych oraz opisujemy zdarzenie.
Jeśli dostrzeżemy wyciek paliwa lub innych płynów, należy o tym powiadomić straż pożarną. Papieros na uspokojenie - w żadnym wypadku!
W przypadku mocno ograniczonej widoczności możemy pozostawić włączone światła mijania (ale nie długie, by nie oślepiać innych kierowców). W pogotowiu powinniśmy też mieć gaśnicę lub koc przeciwpożarowy.

Informacyjny 19111
O wszystkich ważnych wydarzeniach na drogach krajowych można przeczytać na stronach internetowych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Informacje o stanie dróg są aktualizowane (zakładki: Mapa stanu budowy dróg, Mapa warunków drogowych, Mapa kamer drogowych).
W centrali GDDKiA działa całodobowy numer informacji drogowej 19 111. We wszystkich oddziałach funkcjonują Punkty Informacji Drogowej (PID), które zbierają informacje o stanie dróg i warunkach ruchu oraz informują użytkowników dróg i środki masowego przekazu o istniejących warunkach ruchu na sieci dróg krajowych zarządzanych przez GDDKiA. Na podstawie tych informacji, spisu utrudnień na drogach łatwiej będzie wybrać optymalną trasę na weekend.


4trucks.pl / Drogi Zaufania

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL