Porady na autostrady

Porady na autostrady

Podróż po autostradach jest komfortowa i bezpieczna. Wypadki zdarzają się rzadko. Żeby ograniczyć do minimum ich liczbę, powinniśmy stosować się do przepisów obowiązujących na drogach szybkiego ruchu.

Po otwarciu kolejnych odcinków mamy obecnie ponad 1300 km autostrad oraz 1130 km dróg ekspresowych. Łącznie daje to ponad 2430 km tras szybkiego ruchu.

Znaki zakazu
Przed nami połączenie dotychczasowych i nowych odcinków w spójny system. Jednak już teraz korzystając z zalet podróżowania autostradami, powinniśmy stosować się do kilku przepisów obowiązujących tylko na nich. Po pierwsze nie wszystkie pojazdy są uprawnione do poruszania się na tego typu drogach.
Zgodnie z zapisami Kodeksu drogowego zabrania się przejazdu po autostradzie pojazdom jednośladowym, czyli motorowerom i rowerom, ciągnikom rolniczym, wozom konnym. Niedozwolony jest także ruch pieszych.

Nie za szybko, nie za wolno
Kierując samochodami powinniśmy poruszać się z określoną prędkością. Na autostradach obowiązuje bowiem nie tylko górny, lecz także dolny limit. Kierowcy nie powinni jechać szybciej niż 140 km/h, ani wolniej niż 40 km/h.
Kolejna zasada to bezwzględny zakaz zawracania i cofania. Na naszych autostradach nadal dochodzi do przypadków łamania tego zakazu. Jeden z autostradowych rekordzistów jechał pod prąd nawet kilkanaście kilometrów...

Z pełnym bakiem
Zatrzymać pojazd możemy nie gdzie popadnie, ale jedynie w specjalnie wyznaczonych Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP). Nie na wszystkich odcinkach oddanych do ruchu jest to możliwe, bo na niektórych z nich MOP-y ze stacjami paliw sa w trakcie budowy . Dlatego też przed wyruszeniem w podróż warto sprawdzić na stronie internetowej GDDDKiA gdzie i jakie miejsca odpoczynku czekają nas po drodze. Jeśli stacje paliw na MOP-ach nie są jeszcze gotowe, tankujmy na zapas przed wjazdem na autostradę.

Spokojnie , to tylko awaria
Co robić, kiedy auto popsuje się w czasie jazdy na autostradzie? Wówczas kierowca zobowiązany jest do zatrzymania samochodu na pasie awaryjnym, włączenia świateł awaryjnych i opuszczenia pojazdu drzwiami od strony pasażera. Następnie powinien oznaczyć miejsce postoju trójkątem ostrzegawczym i wezwać pomoc drogową.


4trucks.pl / Drogi Zaufania

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL