Tylko 30 minut na przekroczenie podkarpackiej granicy

Tylko 30 minut na przekroczenie podkarpackiej granicy

Turyści powracający z Ukrainy autokarami przez przejścia w Medyce i Korczowej nie powinni oczekiwać na przekroczenie granicy dłużej niż 30 minut.

Służba Celna przygotowała kolejne rozwiązanie usprawniające przekroczenie granicy. Tym razem ułatwienie dedykowane jest turystom, korzystającym z transportu autokarów.

Turyści powracający z Ukrainy autokarami przez przejścia w Medyce i Korczowej nie powinni oczekiwać na przekroczenie granicy dłużej niż 30 minut. Czas ten będzie liczony od chwili wjazdu na terminal po polskiej stronie granicy. Takie założenie zostało przyjęte w ramach nowej koncepcji obsługi ruchu autokarowego Second Line, która przewiduje specjalne procedury na wypadek spiętrzenia ruchu autokarów turystycznych i wydłużającej się kolejki tych pojazdów, oczekujących na wjazd na terytorium Unii Europejskiej.

Podkarpaccy celnicy od wielu już lat obserwują znaczne nasilenie ruchu autokarów turystycznych w okresie wakacyjnym. Jest to podyktowane zarówno dużą liczbą wycieczek z całej niemal Polski na Ukrainę, jak i wzrastającym ruchem turystycznym z Ukrainy do atrakcyjnych miejsc wypoczynku w naszym kraju. Podczas ubiegłorocznych wakacji, tylko w lipcu i sierpniu przez drogowe przejścia graniczne w Medyce i Korczowej przejechało łącznie ponad 5300 autokarów, którymi podróżowało blisko 270 tys. osób. W wielu przypadkach wśród podróżnych były małe dzieci i osoby w podeszłym wieku.

W trosce o wygodę i komfort podróżowania wszystkich pasażerów, podkarpacka Służba Celna sięgnęła ponownie do rozwiązań sprawdzonych podczas EURO 2012 i po niezbędnych modyfikacjach opracowała strategię działania, zakładającą szeroką - w tym międzynarodową - współpracę na rzecz zapewnienia płynnego przejazdu autokarów przez przejścia graniczne.

Nowe rozwiązania, u podstaw których leży przede wszystkim analiza ryzyka, przewidują maksymalne uproszczenie kontroli. Wykorzystywane będą na szeroką skalę urządzenia specjalistyczne oraz psy służbowe, a w przypadkach największego natężenia ruchu, autokary będą uzyskiwały zezwolenie na wjazd do Polski z zastrzeżeniem możliwości przeprowadzenia kontroli celnej w dowolnym miejscu na trasie planowanego przejazdu.

W okresie wakacyjnego szczytu ruchu turystycznego, przez Medykę i Korczową wjeżdża do Unii Europejskiej średnio 50 autokarów na dobę. Bywają jednak dni, gdy wartość ta się podwaja. Wówczas, by oczekiwanie na kontrolę celną było jak najkrótsze i najmniej dolegliwe dla podróżujących, w ramach nowej koncepcji uruchomione zostaną procedury awaryjne.

Podkarpaccy celnicy liczą, że zaproponowane rozwiązania okażą się przydatne nie tylko w okresie wakacji, ale również w przypadku, gdy na znacznych ruch autokarowy będą miały wpływ inne czynniki.


4trucks.pl / Służba Celna

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL