WITD: Wielki brat patrzy

WITD: Wielki brat patrzy

W dniu 17 lipca 2013 roku o godzinie 13:20 w miejscowości Duszniki Zdrój, na drodze krajowej nr 8 patrol ITD zatrzymał do kontroli ciągnik siodłowy z naczepą przewożący towary szybko psujące się.

W toku kontroli pobrano dane cyfrowe z tachografu oraz karty kierowcy. Po porównaniu ww. danych wyszły na jaw nieprawidłowości w ilości zarejestrowanych danych. Wątpliwości kontrolującego inspektora wzbudził bowiem fakt, iż zgodnie z okazaną dokumentacją załadunek pojazdu miał miejsce w dniu kontroli w godzinach porannych w miejscowości oddalonej od miejsca kontroli o blisko 300 km, podczas gdy tachograf zarejestrował jedynie 130 km przebytej drogi. Po zweryfikowaniu u załadowcy faktu załadunku oraz po sprawdzeniu zapisów w systemie poboru opłat via-toll a także funkcjonujących w kraju systemów wag preselekcyjnych rejestrujących przejeżdżające pojazdy jednoznacznie potwierdzono fakt poruszania się pojazdu w czasie gdy tachograf rejestrował odpoczynek.

Kierowca który początkowo wypierał się jakichkolwiek manipulacji przy tachografie, w świetle przedstawionych mu niezbitych dowodów na popełnienie oszustwa przyznał się do stosowania magnesu na impulsatorze tachografu w celu zafałszowania danych o jeździe pojazdu rejestrowanych przez urządzenie rejestrujące. Kierowca został ukarany mandatem karnym w wysokości 2000 zł a także otrzymał zakaz dalszej jazdy do czasu odebrania przepisowego odpoczynku.

Opisany przykład ujawnienia manipulacji przy urządzeniu rejestrującym jest kolejnym dowodem ogromnych możliwości jakie daje w walce z nieuczciwymi przewoźnikami i kierowcami wykorzystanie nowoczesnych zintegrowanych systemów zbierania danych.


4trucks.pl / WITD Wrocław

Przeczytaj też:
Kierowca prowadził ciężarówkę z włączonym odpoczynkiem na tachografie

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Olsztyna zatrzymali kierowcę ciężarówki, który manipulował tachografem.

Policja odnalazła skradzioną naczepę

Policji udało się odnaleźć, skradzioną kilkanaście dni temu, naczepę chłodnię z ładunkiem świeżych ryb.

Nowy Ural Next - rozpoczęcie sprzedaży

Rosyjski producent wprowadził na rynek nową wersję ciężarówki Ural Next. Jej premiera odbyła się jesienią na IAA 2018.

Ciężarówką wjechał na rynek

Kierowca ciężarówki błądził w Gliwicach. Jego każdy kolejny manewr powodował coraz to większe kłopoty.

KAMAZ 2019 - co nowego?

Producent KAMAZ planuje w tym roku uruchomić prototypowy model nowej ciężarówki do transportów długodystansowych.

Kradziona ciężarówka zatrzymana w Gdańsku

W pierwszy październikowy poniedziałek na odcinku drogi krajowej nr 89 w Gdańsku patrol ITD zatrzymał do kontroli ciągnik siodłowy z naczepą-chłodnią.

Milionowe Volvo FH otrzymała firma z Niemiec

W tym roku w Volvo Trucks zbiegły się dwie uroczystości. Firma świętuje 25-lecie modelu FH i sprzedaż milionowego egzemplarza Volvo FH.

Renault Trucks deklaruje obniżenie zużycia paliwa o 13 procent

Optifuel Lab 3 przeprowadzi pierwsze testy na drodze w 2019 r. i określi wartości oszczędności zużycia paliwa w 2020 r.

Fałszywe dane osobowe kierowcy

W dniu 6 września 2018roku w godzinach porannych na obwodnicy Kłodzka inspektor kłodzkiego oddziału Dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymał do kontroli pojazd przewożący meble.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL