Papierosy za 6,5 mln złotych zamiast mebli

Papierosy za 6,5 mln złotych zamiast mebli

Próbę przemytu ponad 650 tysięcy paczek papierosów udaremnili policjanci z Centralnego Biura Śledczego i podlascy celnicy podczas kontroli litewskiej ciężarówki w pobliżu polsko-litewskiej granicy w Budzisku.

To jeden z największych transportów tytoniowej kontrabandy zatrzymanych w Polsce.

W piątek (12 lipca) nad ranem współdziałający funkcjonariusze Służby Celnej z Budziska oraz policjanci z suwalskiego CBŚ zatrzymali do kontroli litewski samochód ciężarowy. W ciężarówce podróżowało 2 obywateli Rosji w wieku 33 oraz 37 lat. Z dokumentów przedstawionych przez kierowcę samochodu - starszego z mężczyzn - wynikało, że w naczepie znajduje się transport mebli do Niemiec. Funkcjonariusze postanowili jednak dokładnie sprawdzić ładunek i skierowali ciężarówkę do prześwietlenia promieniami RTG. Obraz na monitorze urządzenia wskazał, że w naczepie może znajdować się kontrabanda. Po jej otwarciu okazało się, że faktycznie jest ona wyładowana po brzegi kartonowymi opakowaniami z nielegalnymi papierosami.

Rozładunek i dokładne przeliczenie towaru trwało kilka godzin. W sumie funkcjonariusze znaleźli w litewskiej ciężarówce ponad 650 tysięcy paczek przemycanych papierosów. Nielegalne wyroby tytoniowe trafiły do magazynu Urzędu Celnego w Suwałkach. Zabezpieczona została również służąca do przemytu ciężarówka. Wartość rynkowa zatrzymanego towaru została oszacowana na kwotę blisko 6,5 miliona złotych.

Postępowanie karne skarbowe w sprawie przemytu papierosów wszczęli podlascy celnicy, natomiast funkcjonariusze z Centralnego Biura Śledczego ustalają, czy zatrzymani mężczyźni byli członkami zorganizowanej grupy przestępczej oraz skąd pochodziły papierosy i kto miał być ich faktycznym odbiorcą. Przemytnikom grożą kary pozbawienia wolności nawet do 5 lat.


4trucks.pl / Policja.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL