UTA MultiBox® aktywny także w Portugalii

UTA MultiBox® aktywny także w Portugalii

Emitent kart paliwowo-serwisowych UTA, który posiada w swojej ofercie urządzenie UTA MultiBox®, umożliwiające elektroniczny pobór myta w ramach kilku systemów autostradowych, od 1 lipca rozszerza jego aktywność o kolejny kraj - Portugalię.

Oznacza to, że teraz za pomocą tylko jednego urządzenia UTA MultiBox® można regulować myto w 5 systemach w 4 krajach.

Aby rozliczanie opłat drogowych było maksymalnie wygodne i proste, UTA umożliwia ich regulowanie przy użyciu interoperacyjnego urządzenia UTA MultiBox®, z którego Klienci UTA korzystają już od 2012 r. Z dniem 1 lipca br. obszar działania urządzenia został poszerzony o Portugalię i obecnie UTA MultiBox® pozwala na rozliczanie opłat drogowych w pięciu różnych systemach: TIS-PL (Francja), Ecotaxe (Francja), Via-T (Hiszpania), tunel Liefkenshoek (Belgia), Via Verde (Portugalia).

W pojazdach zaopatrzonych w UTA MultiBox® opłata za autostrady naliczana jest automatycznie, bez konieczności zatrzymywania, co znacznie przyspiesza przejazd, oszczędza czas oraz ułatwia kontrolę kierowców. Poza wygodą i oszczędnością czasu, użytkownicy UTA MultiBox® zyskują również atrakcyjne rabaty: we Francji do 13%, w Hiszpanii do 50% i w Belgii (tunel Liefkenshoek) do 26%. Nie bez znaczenia pozostaje oferowany przez UTA odroczony do 30 dni termin płatności, który jest najdłuższym na polskim rynku.

Przy użyciu UTA MultiBox® będzie można rozliczyć również nową opłatę drogową we Francji - Ecotaxe, która już od października 2013 r. będzie obowiązywała wszystkie pojazdy powyżej 3,5 t poruszające się po autostradach, drogach krajowych, departamentowych oraz niektórych drogach komunalnych we Francji. Z nowego podatku wyłączone będą m.in. autobusy. Co ważne, nie będzie możliwości uregulowania opłat w ramach Ecotaxe bezpośrednio za pomocą karty czy gotówki, co wiąże się z koniecznością posiadania w pojeździe urządzenia pokładowego do rozliczania opłat. Dodatkowo należy dokonać rejestracji firmy i pojazdów w systemie. Już wkrótce UTA uruchomi rejestrację do systemu Ecotaxe. Wychodząc naprzeciw potrzebom Klientów, będą możliwe dwa sposoby rejestracji do wyboru: rejestracja wyłącznie online oraz tradycyjna rejestracja papierowa.

W sumie nowy podatek obejmie 15 000 km dróg. Wysokość opłat będzie uzależniona od kategorii pojazdu, liczby osi, dopuszczalnej masy całkowitej oraz klasy emisji spalin. Użytkownicy UTA MultiBox® otrzymają dodatkowo 10% rabatu.

UTA MultiBox® poza możliwością regulowania myta w różnych systemach, posiada wiele innych funkcjonalności, takich jak planowanie tras przejazdu, kalkulację kosztów myta, lokalizację pojazdu na terenie całej Europy, kontrolę tras przejazdu i wniesionych opłat, czy przekazywanie różnego rodzaju alertów. Serwis online umożliwia raportowanie, co jest dziś nieodzownym instrumentem w zarządzaniu flotą pojazdów.

UTA planuje, że z czasem możliwe będzie rozszerzenie użyteczności UTA MultiBox® w zakresie opłat drogowych tak, by stosowany on był do rejestracji myta także w innych krajach, np. w Polsce, Szwajcarii, Czechach, czy w Niemczech. Urządzenie posiada niezbędne przygotowanie techniczne i tym samym jest pierwszym krokiem w kierunku prawdziwej interoperacyjności myta w Europie - jeden Box dla wszystkich systemów autostradowych.

Więcej: www.uta.pl 


4trucks.pl / UTA Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL