Suma ludzkich błędów

Suma ludzkich błędów

Od środy do niedzieli w 458 wypadkach zginęło 49 osób, a 598 odniosło obrażenia ciała. Na bilans przedłużonego weekendu składa się suma ludzkich błędów.

Główne z nich to: wymuszenie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie, nadmierna prędkość oraz kierowanie pod wpływem alkoholu.

Długi weekend przypadający w okresie Bożego Ciała pochłonął w tym roku więcej ofiar niż w poprzednim. W czerwcu 2012 roku w ciągu pięciu dni doszło do 450 wypadków drogowych, w których zginęło 40 osób, a 531 zostało rannych. Policja zatrzymała wtedy ponad 2,8 tys. pijanych kierowców.

Apele nie pomagają...
Przed każdym wydłużonym weekendem kierowcy otrzymują solidną dawkę informacji przygotowujących do podróży. Jesli dodamy do tych apeli coraz dłuższą sieć bezpiecznych tras szybkiego ruchu, wydaje się że wszyscy powinni szczęśliwie dojechać do celu. Tylko w tygodniu poprzedzającym weekendowe wyjazdy sieć dróg krajowych powiększyła się o dodatkowe 50 km. Kierowcy mogli skorzystać z nowo oddanych odcinków: drogi ekspresowej S3 w. Jordanowo - w.Świebodzin Północ, autostrady A4 na odcinku Jarosław Wschód do węzła Przemyśl oraz drogi ekspresowej S17 na odcinku wezęł Sielce-Bogucin.
Ponadto podczas weekendu w okresie Bożego Ciała - w dniach: 29 maja 2013 roku od godziny 18 do godziny 22 i 30 maja 2013 roku od godziny 8 do godziny 22 obowiązywał zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Brak tych pojazdów tez powinienien wpłynąc na poprawe bezpieczeństwa pozostałych uczestników ruchu.

Mniej pijany...
Policja, media, organizacje społeczne apelowały także , by nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu.
Mimo to policjanci zatrzymali 2295 nietrzeźwych kierujących. Z podsumowania Komendy Głownej Policji wynika, że zdecydowaną większość z nich stanowili ci kierowcy, którzy mieli powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi. To nie były osoby, które wypiły jedno piwko przy grillu...
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat. Z policyjnych danych wynika, że większość kierowców zatrzymywanych pod wpływem alkoholu ma powyżej 0,5 promila.

...bardziej tragiczny
Najbardziej tragiczny wypadek wydarzył się w czwartek, 30 maja. W Glinojecku (woj. mazowieckie) zderzyły się dwa samochody osobowe, którymi jechało 8 osób. Na skutek wypadku zginęło 5 z nich, w tym dwoje dzieci. W województwie łódzkim w zderzeniu samochodu osobowego, autobusu i ciężarówki, śmierć poniosły dwie osoby a 6 trafiło do szpitala.
Nadal wśród głównych przyczyn wypadków są: wymuszenie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie i nadmierna prędkość oraz kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu.

Kolizja z radiowozem
Policjanci szczególną uwagę zwracali na prędkość. Przykład nieprzepisowej jazdy z woj. warmińsko-mazurskiego: kierujący pojazdem Volkswagen Transporter nie dostosował prędkości do warunków ruchu i najechał na pojazd poprzedzający. Tym pojazdem okazała się... nieoznakowana policyjna Skoda. Załogę radiowozu odwieziono do szpitala. Policjanci nie odnieśli obrażeń. W sumie na Warmii i Mazurach doszło do 138 kolizji i 19 wypadków. W ich wyniku zginęły cztery osoby, a 23 zostały ranne.


4trucks.pl / Drogi Zaufania

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL