Udaremniony przemyt bursztynu w Medyce

Udaremniony przemyt bursztynu w Medyce

Przemyt 27 kg bursztynu udaremnili funkcjonariusze Służby Celnej i Straży Granicznej podczas kontroli wjeżdżającej do Polski ukraińskiej ciężarówki.

To już drugi w ciągu 2 tygodni przypadek przemytu tego rodzaju kamieni przez przejście graniczne w Medyce.

Do zdarzenia doszło 23.05.2013r. Podczas kontroli wjeżdżającego do Polski samochodu ciężarowego marki MAN funkcjonariusze Służby Celnej, współpracując ze Strażą Graniczną, wykryli nie zgłoszony do kontroli towar w postaci bursztynu. Kamienie, zapakowane w czarne, foliowe worki, ukryte były w kabinie kierowcy, naczepie, a także w skrzynkach narzędziowych pojazdu.

36 letni kierowca ciężarówki, obywatel Ukrainy wyjaśnił celnikom, że bursztyn nie należy do niego, a jedynie miał przetransportować go przez granicę.

Służba Celna wszczęła w tej sprawie postępowanie karne skarbowe, do którego zabezpieczyła kwotę 7 tys. na poczet grożącej kierowcy kary grzywny. Celnicy zabezpieczyli także bursztyn, który najprawdopodobniej ulegnie przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa.

Z ostatnim przypadkiem przemytu bursztynu funkcjonariusze Służby Celnej mieli do czynienia 2 tygodnie wcześniej, również na przejściu granicznym w Medyce, kiedy, kontrolując wjeżdżającą do Polski ciężarówkę, wykryli 30 kilogramów bursztynu ukrytego w lodówce.

Gdyby nie czujność funkcjonariuszy, przemycany bursztyn trafiłby prawdopodobnie do sprzedaży w szarej strefie, i poza stratami Skarbu Państwa z powodu niezapłaconych należności przywozowych, byłby elementem nieuczciwej konkurencji wobec rzetelnych sprzedawców, zajmujących się handlem tego rodzaju kamieniami.


4trucks.pl / Służba Celna

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL