Otwarcie węzła Jordanowo

Otwarcie węzła Jordanowo

Od dziś, o niemal miesiąc szybciej od terminu kontraktowego (17 czerwca), kierowcy mają do dyspozycji nowy 5,5-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S3 od węzła Jordanowo do węzła Świebodzin.

Węzeł Jordanowo pozwolił połączyć dwa główne wojewódzkie szlaki E65 (droga S3) i E30 (autostrada A2). Brak węzła był utrudnieniem komunikacyjnym, szczególnie dla ciężkiego ruchu tranzytowego.

Oddane kilometry są częścią budowanej 43 km drogi ekspresowej S3 od Sulechowa do Międzyrzecza. Całość, podzielona na trzy odcinki, realizowana jest przez trzech wykonawców: Mota Engil -17,1 km - 5,5 km dzisiaj otwarte, Strabag (wcześniej Hermann-Kirchner) - 13,3 km, Budimex - 17,3 km. Łączna wartość realizacji wynosi: 1.050,7 mln zł.

Prace nad budową całego 43-kilometrowego odcinka rozpoczęły się w sierpniu 2010 roku. Na realizacje przewidziano 25 m-cy z wyłączeniem okresów zimowych. Termin kontraktowy zakończenia robót to 17 czerwca br.

Węzeł Jordanowo ma szczególne znaczenie dla układu komunikacyjnego województwa lubuskiego, ponieważ łączy dwa główne szlaki drogowe: drogę ekspresową S3 (północ - południe) i autostradę A2 (wschód - zachód). Węzeł został wykonany w ramach budowy autostrady A2, jednak ze względu na trwającą budowę drogi ekspresowej S3 był nieczynny, co uniemożliwiało zjazd samochodów bezpośrednio z autostrady na szlak E65.

Ze względu na trwające jeszcze prace na odcinku od węzła Jordanowo do węzła Międzyrzecz, zjazd z autostrady w okresie od 27 maja do połowy sierpnia br. będzie możliwy jedynie w kierunku węzła Świebodzin północ, czyli Zielonej Góry.

Jednak na węźle Świebodzin Północ będzie można zjechać na dk nr 3 i kontynuować podróż w dowolnym kierunku. Ułatwi to na pewno komunikację w regionie.

Kolejne odcinki S3 będą oddawane sukcesywnie do połowy sierpnia br. :
- 17 czerwca - odcinek od węzła Świebodzin Południe do węzła Sulechów (termin kontraktowy),
- 11 lipca - odcinek od węzła Świebodzin Północ do węzła Świebodzin Południe - wydłużony termin oddania ze względu na przedłużające się warunki zimowe,
- Połowa sierpnia - odcinek od węzła Międzyrzecz Południe do węzła Jordanowo - wydłużony termin oddania ze względu na przedłużające się warunki zimowe oraz awarię na odcinku ok. 350 m.


4trucks.pl / GDDKiA

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL