Podwójna uwaga na przejściach

Podwójna uwaga na przejściach

Omijanie pojazdu, który zatrzymuje się, by przepuścić pieszego, należy - według Kodeksu ruchu drogowego - do najpoważniejszych wykroczeń.

Kierowca, który je popełni, płaci mandat i zalicza 10 punktów karnych. Mimo srogich kar kierowcy nie uważają pasów na przejściach za miejsce pod specjalnym nadzorem.

Przykład jeden z wielu. Sobota, 11 maja. Olsztyn, skrzyżowanie alei Sikorskiego z ulicą Dywizjonu 303. Tuż przed przejściem dla pieszych zatrzymuje się jadący lewym pasem ruchu kierowca audi. Przepuszcza przechodnia, który chce przejść na drugą stronę ulicy. Jednak kobieta jadąca nissanem prawym pasem alei Sikorskiego, wbrew przepisom ruchu drogowego, nie zatrzymuje się, by przepuścić pieszego. Auto trafia w mężczyznę przechodzącego przez przejście. Odwieziony przez karetkę pogotowia trafia do szpitala.
Wykroczenie popełnione przez kierującą nissanem kobietę należy - według Kodeksu ruchu drogowego - do najpoważniejszych. Za omijanie pojazdu, który jedzie w tym samym kierunku i zatrzymuje się, by przepuścić pieszego, grozi sroga kara - 10 punktów karnych.

Nawet jesli ruchem nie sterują światła, nic nie usprawiedliwia kierowców popełniajacych jeden z najbardziej podstawowych i zarazem najbardziej groźnych błędów w ruchu drogowym.

Bezpieczeństwo pieszych
W co czwartym wypadku na polskich drogach bierze udział pieszy . W 2012 roku odnotowano 10 309 wypadków z udziałem osób pieszych (27,8% ogółu), w których zginęło 1 167 osób (32,7% ogółu), a 9 945 odniosło obrażenia ciała (21,7% ogółu).
W większości poszkodowanymi byli sami piesi - 1 157 zabitych i 9 694 ranne, którzy jednak także swoim zachowaniem często powodowali duże zagrożenie. W omawianym roku spowodowali oni 10,1% zdarzeń z ofiarami w ludziach.
W sumie na przejściach dla pieszych wydarzyły się 3 342 wypadki. Zginęło w nich 212 osób a 3376 zostało rannych. To najwięcej wśród wypadków w miejscach ruchu pieszch. Mniej pieszych zginęło na skrzyzowaniach (199), poboczach (19), chodnikach (9) i przystankach autobusowych (5).

Wskazówki dla kierowców:
Przede przejściem dla pieszych warto stosować się do sprawdzonych przepisów. Kilka przydatnych wskazówek wyszukaliśmy w projekcie "Bezpieczne przejście dla pieszch", którego celem jest poprawa bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg:

Obserwuj pieszych i bądź gotowy do użycia hamulców
Wyrób w sobie nawyk obserwowania pieszych, w szczególności tych w pobliżu przejścia dla pieszych. W ciemności i przy złych warunkach atmosferycznych musisz się spodziewać tzw. niewidocznych przechodniów, szczególnie tych noszących ciemne ubrania.

Daj pierwszeństwo nie tylko przechodniom znajdującym się z prawej strony, ale również z lewej strony
Zatrzymaj się kiedy widzisz osobę, która wyraża zamiast przejścia przez ulicę, a nie tylko wtedy kiedy ta osoba już wchodzi na jezdnię. Szczególnie uważaj na pieszych podczas wykonywania manewru skrętu w lewo lub w prawo.

Zatrzymaj się całkowicie i zaczekaj na dzieci, niepełnosprawnych i osoby starsze
Dzieci przedszkolne nie posiadają umiejętności oszacowania prędkości pojazdów. Dzieci, osoby niepełnosprawne oraz osoby starsze mogą nieoczekiwanie ruszyć do przodu, zatrzymać się albo zawrócić. Należy się całkowicie zatrzymać i zaczekać, aż przechodzień opuści przejście dla pieszych.

Nigdy nie wyprzedzaj samochodów jadących z niską prędkością, zepsutych lub zatrzymujących się samochodów.
Piesi mogą być zasłonięci przez te samochody. Dlatego nigdy nie wyprzedzaj samochodów jadących z niską prędkością, zepsutych lub zatrzymujących się samochodów kiedy zbliżasz się do przejścia dla pieszych. Bądź szczególnie ostrożny na drogach, które posiadają więcej niż jeden pas ruchu.

Bądź świadomy możliwości popełnienia błędu przez pieszych. Wszyscy ludzie mają mocne i słabe strony
Nie myśl, że prawidłowe zachowanie pieszych na przejściu jest gwarantowane. Piesi mogą nie znać zasad, mogą mieć zaburzone postrzeganie, myślami mogą być w zupełnie innym miejscu. Jeśli pieszy nie obserwuje zachowania twojego pojazdu, jest to dla Ciebie znak ostrzegawczy.


4trucks.pl / Drogi Zaufania

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL