Nie tylko wół roboczy

Nie tylko wół roboczy

W dzisiejszych czasach trudno prowadzić firmę bez odpowiedniego samochodu.

O ile w razie konieczności poruszania się z punktu A do B wystarczy nam kompaktowy pojazd, których wiele na rynku, to w przypadku dostaw materiałów musimy dysponować odpowiednią przestrzenią ładunkową.

Oferta samochodów dostawczych jest zróżnicowana i stosunkowo szeroka, a niemal każdy producent ma w swojej ofercie tego typu pojazdy. W związku z tym warto wiedzieć czym charakteryzuje się dobry dostawczak i jakie możliwości daje naszemu przedsiębiorstwu. A może ich dać wiele, bo samochody dostawcze już dawno przestały być tylko siermiężnymi narzędziami codziennej pracy.

Od przybytku głowa nie boli
Podstawową zaletą dostawczaków jest ogrom możliwości ich konfiguracji. Już w standardowej ofercie producentów znajduje się kilka opcji do wyboru, związanej z dwoma czynnikami. Pierwszym z nich jest rozstaw osi, a więc długość samochodu, a drugim wersja zabudowy. Zależnie od tego jak dużej przestrzeni ładunkowej potrzebujemy, takiego rozmiaru auta szukamy. Jedną z bardziej różnorodnych ofert pod tym kątem posiada Mercedes-Benz. - W przypadku modelu Sprinter, mamy do wyboru aż cztery odmienne wersje długości aut: Kompakt, Standard, Długą i Ekstra długą. W zależności od tego którą wybierzemy, do naszej dyspozycji będzie od 7,5m3 do nawet 17m3 przestrzeni ładunkowej. To sprawia, że jesteśmy w stanie przewieźć naprawdę dużo materiałów, nawet tych bardzo długich - mówi Grzegorz Wisłocki z salonu Mercedes-Benz Auto-Studio w Łodzi. Każda ze wspomnianych wersji charakteryzuje się innym rozstawem osi, który bezpośrednio przekłada się na długość części ładunkowej. I tak wersja Kompakt gwarantuje jej nam 2600mm, Standard 3265mm, Długa 4300mm a Ekstra długa aż 4700mm. Wybierając odpowiedni model, nie będziemy się zatem musieli martwić brakiem miejsca, nawet w przypadku konieczności przewiezienia wysokiej drabiny. Równie różnorodnie przedstawiają się wersje nadwozia oferowanych aut dostawczych. W zależności od przeznaczenia pojazdu, możemy dobrać taką konfigurację, która w stu procentach sprosta naszym oczekiwaniom. - Jeśli zależy nam na przewozie towarów, powinniśmy zainteresować się Spinterem Furgon, w którym przestrzeń pasażerska od ładunkowej są oddzielone. Gdy samochodu będziemy używać do przewozu ludzi, idealny będzie Sprinter Kombi z przeszklonym przedziałem pasażerskim. Natomiast potrzebując błyskawicznego dostępu do przewożonych przedmiotów zdecydujemy się na Spintera ze skrzynią ładunkową - wyjaśnia Grzegorz Wisłocki z salonu Mercedes-Benz Auto-Studio w Łodzi. Gdyby jednak wersje dostawczaków proponowane w standardowej ofercie nie odpowiadały naszym specyficznym wymaganiom, możemy zamówić auto jedynie z kabiną kierowcy i "gołym" podwoziem. Wtedy wystarczy zlecić wykonanie odpowiedniej, specjalistycznej zabudowy, a w takim wypadku możliwości są już niemal nieograniczone.

Skok technologiczny
Najnowsze samochody dostawcze trudno skojarzyć z wiekowymi, nieatrakcyjnymi pojazdami tego samego typu wciąż poruszającymi się po naszych ulicach. Na tym polu dokonał się niemały przełom, bo możemy tu mówić zarówno o świeżej stylistyce, jak i ogromnym rozwoju technologicznym. Zacznijmy od tego, że nowoczesne dostawczaki są wyposażone w cały szereg rozwiązań, które wpływają nie tylko na ekonomię, ale i bezpieczeństwo oraz wygodę. Dobrym przykładem zastosowania tego typu systemów jest nowy Ford Transit Custom, który zdążył już zdobyć tytuł Międzynarodowego Samochodu Dostawczego Roku 2013. - W tym modelu znajdziemy wiele funkcji, które do tej pory były dostępne głównie w autach osobowych. Mamy do dyspozycji m.in. asystenta ruszania ze wzniesienia, system ostrzegający przed niezamierzonym zjechaniem z pasa ruchu czy system świateł awaryjnego hamowania - wylicza Rafał Stacha z Centrum Pojazdów Dostawczych Ford Bemo Motors w Poznaniu. Nasz dostawczak utrzyma zatem nacisk na układ hamulcowy przez 2,5 sekundy po zdjęciu nogi z pedału hamulca, co da nam czas na swobodne ruszenie pod górę bez obawy stoczenia się, wprawi w wibracje kierownicę, kiedy najedziemy na linię przerywaną lub ciągłą i automatycznie włączy światła awaryjne przy gwałtownym hamowaniu. Możemy też liczyć na znany z osobowych Fordów system monitorowania zmęczenia kierowcy, który na podstawie analizy stylu jazdy sygnalizuje nam konieczność postoju w razie wykrycia spadku koncentracji. To jednak nie wszystko, bo najnowsze samochody dostawcze wyposażone są również w specjalne układy dedykowane ich specyfice pracy. - Nowy Ford Transit Custom za pomocą systemu kontroli obciążenia współpracującym z ESP zapewnia stabilność pojazdu w każdych warunkach. Z ESP działa również system zapobiegający przewróceniu auta, który w razie wykrycia jego niebezpiecznego zachowania zmusza ESP do działania. Należy też wspomnieć o systemie stabilizacji toru jazdy przyczepy, który wykrywa jej wychylenie i zmniejsza prędkość pojazdu przez ograniczenie momentu obrotowego silnika oraz stopniowe zwiększanie nacisku hamulców na wszystkie koła - tłumaczy Rafał Stacha z Centrum Pojazdów Dostawczych Ford Bemo Motors w Poznaniu.

Mądry wybór
Nie da się zignorować postępu, jaki dokonał się wśród samochodów dostawczych w ostatnich latach. Zyskały one atrakcyjny design, zapewniają komfort podróżowania i posiadają szereg udogodnień, które zwyczajnie ułatwiają codzienną pracę. Oferta tego typu pojazdów jest szeroka i bardzo różnorodna, co pozwala dobrać auto skrojone na miarę dla naszej firmy. Jeżeli więc szukamy pojazdu, który wydajnie i bezpiecznie pozwoli pracownikom wykonywać swoje obowiązki, to nie jesteśmy już skazani na nudne propozycje sprzed lat. Trzeba jedynie mądrze wybrać.


4trucks.pl / dobocom PR

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL