Rekordowy przemyt udaremniony

Rekordowy przemyt udaremniony

Nielegalny transport 640 tysięcy paczek papierosów o szacunkowej wartości rynkowej ponad 6 milionów złotych przechwycili w Augustowie funkcjonariusze podlaskiej Służby Celnej.

To jeden z największych udaremnionych przemytów papierosów w historii polskiej Służby Celnej.

W nocy z czwartku na piątek (09/10.05) na drodze krajowej nr 8 funkcjonariusze Służby Celnej z Augustowa zatrzymali do kontroli litewską ciężarówkę. Zasiadający za kierownicą 49-letni Litwin twierdził, że wiezie z Łotwy do Czech transport kartonowych opakowań. To samo wynikało z przedstawionych celnikom do kontroli dokumentów. Funkcjonariusze postanowili jednak sprawdzić, czy mężczyzna mówi prawdę i skierowali jego pojazd do prześwietlenia promieniami RTG.

Ponieważ obraz na monitorze mobilnego skanera tzw. ZBVana wskazał, że w naczepie może znajdować się tytoniowa kontrabanda, celnicy podjęli decyzję o szczegółowej rewizji ciężarówki. Funkcjonariusze nie pomylili się - po otwarciu naczepy okazało się, że faktycznie jest ona po brzegi wyładowana kartonami, w których jednak zamiast opakowań znajdują się nielegalne papierosy.

W sumie w litewskiej ciężarówce ukrytych było 640 tysięcy paczek (12,8 mln sztuk) papierosów nieoznaczonych żadnymi banderolami. Szacunkowa wartość rynkowa zatrzymanej kontrabandy to ponad 6 milionów złotych. Ostatni tak duży przemyt podlaska Służba Celna udaremniła na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bobrownikach w lutym 2010 roku.

Podlascy celnicy wszczęli postępowanie karne skarbowe w sprawie przemytu, rekwirując nielegalny towar oraz służącą do przewozu kontrabandy ciężarówkę. Służba Celna ustala również, gdzie nielegalny towar miał faktycznie trafić. Za przemyt tak dużej ilości papierosów zatrzymanemu mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Od początku 2013 roku podlaska Służba Celna zatrzymała już blisko 3,5 miliona paczek nielegalnych papierosów, o szacunkowej wartości rynkowej ok. 35 milionów złotych. Udaremniony w Augustowie przemyt to przykład jak ważne i skuteczne są działania Służby Celnej nie tylko na przejściach granicznych i w bezpośredniej bliskości granicy, ale również na najważniejszych szlakach komunikacyjnych wewnątrz kraju.


4trucks.pl / Służba Celna

Przeczytaj też:
Wielton z ofertą systemów wymiennych Spółka Wielton, polski producent naczep i przyczep, poszerzył swoją ofertę o kolejne pojazdy.
Wielton z unikalną ofertą finansowania Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przewoźników, spółka Wielton oferuje możliwość nabycia nowych pojazdów w leasingu, w oparciu o atrakcyjne warunki finansowania udzielone przez PKO Leasing.
Producent naczep ostrożnie o inwestycjach w 2024 roku Grupa Krone może uznać rok 2023 za udany, jednak szefowie firmy są pełni obaw.
Firma Schmitz Cargobull nagrodził Partnerów serwisowych roku 2023 W tym roku nagroda Service Partners of the Year 2023 zostanie wręczona w 33 krajach.
Grupa Wielton gra z WOŚP i zaprasza do licytacji Tradycyjnie Grupa wspiera zbiórkę Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której tegorocznym mottem jest „Tu wszystko gra OK!”.
eToll - zmiana opłat za samochody ciężarowe na 2024 rok Zmiana wysokości stawek opłaty elektronicznej od 1 stycznia 2024 r.
Co w najbliższym czasie poprawi się na drogach - sprawdzamy Cały Program to ponad 800 km nowych dróg, które wyprowadzą ciężki ruch z miast i mniejszych miejscowości.
Telematyka Schmitz Cargobull we wszystkich naczepach TIP Grupa TIP, jeden z wiodących dostawców wynajmu, leasingu i serwisu naczep w Europie, oraz Schmitz Cargobull, największy europejski producent naczep, podpisały umowę, aby wyposażyć 2500 naczep w systemy telematyczne. Modernizacje sprzętu TrailerConnect® obejmują pojazdy wszystkich typów przyczep i producentów.
Wielton inwestuje w kolejny zakład produkcji naczep W celu usprawnienia procesu produkcyjnego oraz poprawy wydajności Wielton zbudował kolejny zakład w Wieluniu.