Nikt nie zginął na drogach Warmii i Mazur

Nikt nie zginął na drogach Warmii i Mazur

Wyjątkowy weekend na Warmii i Mazurach - wyjazdy i powroty przebiegały bezpiecznie. Nikt nie zginął!

Niestety, statystyki z innych regionów kraju nie są już tak pomyślne: w 742 wypadkach zginęło 77 osób. Majowy weekend na drogach Warmii i Mazur minął bezpiecznie. A już zupełnie wyjątkowy przebieg miał ostatni dzień powrotów - niedziela 5 maja.

Więcej takich niedziel
Tego dnia nie zanotowano żadnego wypadku! Żadna z osób nie została ranna! Policjanci pracowali jednak przy 29 kolizjach, a z ruchu drogowego wyeliminowali 12 nietrzeźwych kierujących. Łącznie od 30 kwietnia do 5 maja na drogach Warmii i Mazur doszło do 15 wypadków, w których rannych zostało 19 osób. Z informacji Wojewódzkiej Komendy Policji w Olsztynie wynika, że policjanci pracowali przy 196 kolizjach i wyeliminowali z drogi 92 nietrzeźwych kierujących.

Podobnie jak przed rokiem
Natomiast na drogach w całym kraju od piątku 26 kwietnia do niedzieli 5 maja włącznie doszło do 742 wypadków drogowych. Na miejscu zginęło 77 osób, natomiast 949 zostało rannych - poinformował inspektor Mariusz Sokołowski, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Policji. Statystyki w 2013 r. są zbliżone do tych ubiegłorocznych. W 2012 r. podczas długiego majowego weekendu doszło do 938 wypadków, w których zginęło 65 osób, a 1218 zostało rannych.

Generalnie za szybko
I jak w ubiegłym roku lepsza pogoda pod koniec majówki nie była sojusznikiem kierowców. - Dobra, sucha jezdnia to dla wielu okazja, żeby przycisnąć pedał gazu. Niestety większość wypadków zdarza się przy dużej prędkości, kiedy dochodzi do uderzenia z duża siłą najczęściej o drzewo, słup przydrożny albo samochód jadący z naprzeciwka - powiedział inspektor Marek Sokołowski. Najtragiczniejszym dniem na drogach był 30 kwietnia - w 72 wypadkach życie straciło 12 osób, a rannych zostało 84.

Plaga z promilami
Policjanci sprawdzali stan trzeźwości kierowców. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny. Jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat. Z policyjnych danych wynika, że większość kierowców zatrzymywanych pod wpływem alkoholu ma powyżej 0,5 promila. Od początku długiego weekendu policjanci ujawnili 4549 nietrzeźwych kierujących. To trochę mniej niż przed rokiem. Wówczas zatrzymano ponad 5 tysięcy nietrzeźwych kierowców.


4trucks.pl / Drogi Zaufania

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL