Te wypadki zdarzają się najczęściej

Te wypadki zdarzają się najczęściej

Tegoroczna majówka nabiera tempa, już wkrótce na wylotówkach miast może zrobić się... gorąco.

Zwiększony ruch na drogach sprzyja powstaniu korków, które irytują kierowców zmierzających na urlop. Jednak lepiej jest "spieszyć się powoli" i uniknąć wypadków. Jakie z nich zdarzają się najczęściej? Czy da się im zapobiec?

Rzut oka na dane zgromadzone przez policję wprawi pewnie kierowców w optymistyczny nastrój. W ciągu ostatnich ośmiu lat liczba samochodów zwiększyła się o 52%, a mimo to liczba wypadków zmalała o ponad 20%. Ta dobra informacja, nie powinna jednak obniżyć czujności kierowców. Tylko podczas ostatniego majowego weekendu na drogach doszło do 938 wypadków w których życie straciło 65 osób.

Na drzewo, na znak
Wyróżnić można kilka rodzajów wypadków: zderzenia oraz najechania różnego typu, wywrócenia pojazdów i inne. Zderzenia można podzielić na trzy typy: boczne, czołowe lub tylne. Zwłaszcza tzw. zderzenia boczne są bardzo "popularne", stanowią one aż 28 procent ogółu wypadków. Podobnie ma się sprawa z najechaniami. Najczęstszy ich typ to najechanie na pieszego (27 % ogółu wypadków). Mamy także sporo przypadków najechania na drzewo, słup czy znak (w sumie 8% ogółu wypadków). Wywrócenie się pojazdu spowodowało w sumie niecałe 8 % wszystkich wypadków.

Słońce na niebie? - uważaj
- Warto aby kierowcy zdawali sobie sprawę, że większość kolizji drogowych zdarza się podczas ładnej pogody - mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl - Bezchmurne niebo i świecące słońce sprzyjają naciskaniu pedału gazu a nadmierna prędkość to jedna z głównych przyczyn wypadków - ostrzega Florkowska. Należy dodać też, że do 73 procent wypadków dochodzi na terenie zabudowanym, najczęściej na prostym odcinku jezdni. Wiedza na temat statystyk na pewno nie zaszkodzi, a może pomóc w bezpiecznym dotarciu i powrocie z majówki.


4trucks.pl / Korkowo.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL