Lotnisko w Monachium wybrało ekologiczne autobusy MAN

Lotnisko w Monachium wybrało ekologiczne autobusy MAN

Uroczyste przekazanie 27 autobusów MAN Lion‘s City.

Na monachijskim lotnisku im. Franza Josefa Straußa firma MAN Truck & Bus uroczyście przekazała spółce AeroGround Flughafen München GmbH 19 przegubowych i 8 pojedynczych, niskopodłogowych autobusów MAN Lion’s City, przeznaczonych do transferu pasażerów na terenie lotniska. Firma AeroGround jest spółką zależną spółki Flughafen München GmbH (FMG), odpowiedzialną za transport naziemny. Pozostałych 19 autobusów pojedynczych zostanie dostarczonych do roku 2014.

Heinz-Jürgen Löw, członek zarządu odpowiedzialny za pion, Sprzedaż, Serwis i Marketing w spółce MAN Truck & Bus AG przekazał prezesowi spółki FMG, dr Michaelowi Kerklohowi w obecności Ursuli Heinen-Esser, sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Środowiska, symboliczne kluczyki do nowych pojazdów.

W roku 2012 liczba pasażerów obsługiwanych na międzynarodowym lotnisku w Monachium wzrosła o prawie 2%, osiągając rekordową wielkość 38,4 milionów osób. Od otwarcia lotniska w roku 1992 liczba pasażerów zwiększyła się ponad trzykrotnie. Wraz ze wzrostem liczby podróżujących zwiększają się także zadania w zakresie transferu pasażerów i członków załogi między terminalami a samolotami na płycie lotniska.

Wnętrze nowych autobusów wykończono przy zastosowaniu wygodnej w utrzymaniu stali szlachetnej. Zaprojektowano je w sposób zapewniający optymalną liczbę miejsc stojących, aby umożliwić przewóz jak największej liczby pasażerów. Zainstalowane we wszystkich pojazdach systemy klimatyzacji o dużej wydajności gwarantują pasażerom, niezależnie od pory roku, duży komfort jazdy. Wyposażenie pojazdów w funkcję przyklęku ułatwia wsiadanie i wysiadanie z autobusu.
Efektywne silniki wysokoprężne MAN Common-Rail o mocy 235 kW (320 KM) spełniają wymagania rygorystycznej normy emisyjnej EEV.

Czterobiegowa automatyczna skrzynia biegów Voith z systemem sterowania Sensotop i z wbudowanym retarderem odpowiada za przekazywanie mocy na osie napędowe.
Dostarczone dla lotniska w Monachium przegubowe autobusy MAN Lion’s City charakteryzują się wyjątkowo cichą pracą i niewielką emisją spalin, dzięki czemu uzyskały ekologiczny certyfikat "Błękitny Anioł". Nowe autobusy osiągają znaczną poprawę wartości parametrów emisji drobnego pyłu i tlenków azotu w porównaniu z autobusami dotychczas obsługującymi lotnisko. Emisja drobnego pyłu w przeliczeniu na kilowatogodzinę w nowych autobusach MAN wynosi zaledwie 0,02 gram - w autobusach stosowanych dotychczas na płycie lotniska wskaźnik ten wynosił około 1,1 gram, czyli był ponad 50 razy wyższy. Również redukcja emisji tlenków azotu jest bardzo istotna: emisja NOx w przeliczeniu na kilowatogodzinę wynosi w nowych autobusach zaledwie 2 gramy, a w modelach poprzednich przekraczała 14 gram. Dla wszystkich nowych 27 pojazdów spółka AeroGround Flughafen München GmbH zawarła z firmą MAN Truck & Bus Deutschland kontrakty serwisowe.

- Lotnisko w Monachium stawia na dalszy zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa i planuje systematyczną redukcję wszelkich obciążeń związanych z eksploatacją lotniska. Kupując autobusy MAN z certyfikatem Błękitnego Anioła, zrobiliśmy kolejny krok w tym kierunku - powiedział Dr Michael Kerkloh, prezes spółki Flughafen München GmbH.

- Jesteśmy dumni, że lotnisko w Monachium wybrało autobusy firmy MAN. Dla wiodącego międzynarodowego producenta pojazdów użytkowych z główną siedzibą w Monachium autobusy kursujące po pasach startowych tutejszego lotniska są najlepszą wizytówką - powiedział przekazując kluczyki Heinz-Jürgen Löw, członek zarządu odpowiedzialny za Sprzedaż, Serwis i Marketing w spółce MAN Truck & Bus AG.

Wszystkie autobusy zostaną wyprodukowane w fabrykach MAN Bus w Starachowicach oraz Poznaniu.


4trucks.pl / MAN Truck & Bus Polska

Przeczytaj też:
Pierwszy MAN eTruck sprzedany w Polsce W piątek 19 stycznia 2024 r. w Krakowie została podpisana pierwsza w Polsce umowa sprzedaży w pełni elektrycznej ciężarówki MAN eTruck.
Rejestracje samochodów ciężarowych w 2023 - kto zwycięzcą? W całym 2023 roku przybyło 37 323 szt. nowych pojazdów użytkowych (ciężarowe, dostawcze, autobusy) o DMC pow. 3,5 t. co oznacza wzrost (+3,5%) w skali całego roku.
Gdańskie elektryczne MAN-y jeżdżą normalnie na zaplanowanych trasach W dniu 5 października br. firma MAN Truck & Bus Polska przekazała spółce Gdańskie Autobusy i Tramwaje łącznie 18 autobusów elektrycznych.
Podsumowanie roku 2022 w MAN Truck & Bus Polska Rok 2022 dla MAN Truck & Bus był rokiem pełnym wyzwań. W wyniku działań wojennych i po agresji Rosji w Ukrainie koncern stracił dwie z trzech fabryk produkujących komponenty do samochodów ciężarowych.
MAN TGX i naczepa z TIP Trailer Services w zestawie dla ośrodków nauki jazdy
Nowy rok w branży pojazdów użytkowych W całej grupie nowych samochodów ciężarowych pow. 3,5 t w styczniu 2023 r. zarejestrowano 2486 szt. To rezultat o 233 szt. wyższy niż w tym samym miesiącu przed rokiem (+10,3% r/r) i jednocześnie najwyższy wynik dla analogicznego miesiąca w całej historii notowań.
Elektryczny debiut autobusów MAN w Siedlcach Po ośmiu latach MAN wraca do Siedlec i to elektrycznie.
Ciężarówki i autobusy - jak minął rok W roku bieżącym rynek samochodów ciężarowych jest niestabilny. Mimo iż dotychczas radził sobie nieco lepiej z zakłóceniami dostaw półprzewodników niż inne kategorie pojazdów, to po wybuchu wojny za wschodnią granicą sytuacja została skomplikowana dodatkowo brakami komponentów z Ukrainy.
MAN TGX z projektu WOMAN ma nowego właściciela Na drodze widać go z daleka. Wyróżnia się charakterystyczną barwą i pełnym wyposażeniem w akcesoria przydatne każdemu kierowcy, a w szczególności paniom pracującym w zawodzie kierowcy ciężarówki.