Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na autostradzie?

Zakaz wyprzedzania dla ciężarówek na autostradzie?

Robert Dowhan, senator PO z lubuskiego, zaproponował wprowadzenie bezwzględnego zakazu wyprzedzania dla samochodów ciężarowych na wszystkich autostradach krajowych.

Według senatora nowe prawo wpłynęłoby korzystnie na płynność ruchu na najbardziej obleganych i najszybszych trasach. Z propozycją senatora trudno się jednak zgodzić. Jarosław Tchorowski, naczelnik zielonogórskiej drogówki, wyjaśnia jakie konsekwencje mógłby przynieść bezwzględny zakaz wyprzedzania: "jeżeli spojrzymy na kwestie bezpieczeństwa, to wydaje się to dobrym pomysłem. Z drugiej strony wprowadzenie go w życie może spowodować, że prawym pasem będzie się ciągnął sznur ciężarówek. Warto też pamiętać, że wyprzedzanie na autostradzie jest bezpieczniejszym manewrem niż choćby wyprzedzanie na odcinku Zielona Góra - Sulechów."

Gdyby wcielono w zycie plan Dowhana przejazd określonego odcinka drogą krajową zajmowałby ciężarówkom prawie tyle samo czasu, co przejazd autostradą. W takiej sytuacji drogi szybkiego ruchu straciłyby swoją funkcję na rzecz wygody jazdy kierowców samochodów osobowych. Zdaje się, iż senator nie wziął pod uwagę faktu, że wyprzedzanie na autostradzie jest bezpieczniejsze niż podobny manewr na wąskiej drodze krajowej.


4trucks.pl / trans.info

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL