Eko-samochody przyszłością transportu w Europie?

Eko-samochody przyszłością transportu w Europie?

Transport w Europie aż w 94 proc. opiera się na ropie. A ta w większości - aż 84 proc. jest importowana.

Źródła alternatywne, takie jak biopaliwa, gaz ziemny, elektryczność ciągle potrzebują wsparcia. Komisja Europejska zaprezentuje w przyszłym tygodniu w Komisji Transportu PE nową strategię, która ma pomóc "zazielenić" unijne drogi.
- Cieszę się, że ta strategia jest przygotowywana. Nie możemy bez końca opierać się na ropie - przyznaje przewodniczący Komisji Transportu, brytyjski deputowany socjaldemokratów Brian Simpson.

Jego zdaniem dużo uwagi poświęca się obecnie samochodom elektrycznym, ale i to rozwiązanie nie jest idealne. - Ciągle słyszymy o problemach, np. z żywotnością baterii. Wydaje mi się, że inne paliwa też mają rolę do odegrania - dodaje Simpson.

Choć te alternatywne paliwa są ekologiczne, to niestety ich dość wysoka cena i ograniczona dostępność nie zachęca klientów. Dlatego Komisja Europejska chce określić obowiązkowe minimalne poziomy infrastruktury w krajach Unii. Tak by zapewnić większa dostępność do eko-energii.

- To odwieczne pytanie o to co było pierwsze: jajko czy kura?" - żartuje Simpson. - Wydaje mi się, że bez powszechnej infrastruktury konsumenci nie nabiorą zaufanie do tego typu paliw. I to ich producenci powinni za nią płacić, tak jak teraz robią to producenci paliwa - dodaje.

 

4trucks.pl / trans.info / europa.eu

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL