Karetka na sygnale nie dostaje mandatu

Karetka na sygnale nie dostaje mandatu

Główny Inspektorat Transportu Drogowego

W związku z pojawiającymi się pytaniami odnośnie zdjęć wykonanych przez fotoradary GITD pojazdom uprzywilejowanym, Główny Inspektorat Transportu Drogowego informuje, że nie prowadzi żadnych postępowań wobec karetek, radiowozów, wozów strażackich, jeśli oznaki uprzywilejowania widoczne są na zdjęciu wykonanym przez fotoradar. Jeśli na zdjęciu nie widać sygnałów błyskowych, GITD zwraca się o wyjaśnienia. Aby nie dostać mandatu wystarczy przesłać numer zlecenia odnotowanego w rejestrze oraz imię i nazwisko kierującego.

Zgodnie z art. 53 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, kierujący pojazdem uprzywilejowanym (w tym np. Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, pojazdem zespołu ratownictwa medycznego, jednostek ochrony przeciwpożarowej) może, pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności, nie stosować się do przepisów o ruchu pojazdów, zatrzymaniu i postoju oraz do znaków i sygnałów drogowych w razie, gdy uczestniczy w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia albo koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa lub porządku publicznego. Pojazd taki musi wysyłać jednocześnie sygnały świetlny i dźwiękowy oraz muszą w nim być włączone światła drogowe lub mijania.

W przypadku, gdy z obrazu zarejestrowanego przez fotoradar naruszenia wynika, że pojazd poruszał się z włączonymi sygnałami błyskowymi, następuje zamknięcie sprawy bez dokonywania dodatkowych ustaleń.

Należy jednak wskazać, że nie w każdym przypadku pojazd wymieniony w art. 53 cytowanej ustawy jest uprzywilejowany w ruchu. W związku z tym pojazd nie korzystający z uprzywilejowania w ruchu, czyli taki, który nie ma włączonych sygnałów błyskowych i dźwiękowych, podlega ogólnym przepisom ruchu drogowego, jak każdy inny pojazd.

Jeżeli na zdjęciu wykonanym przez urządzenie rejestrujące nie widać, że pojazd ma włączone sygnały błyskowe, wtedy do właściciela pojazdu GITD wysyła wezwanie z prośbą o oświadczenie, czy dany pojazd zarejestrowany przez fotoradar wykonywał przejazd zgodnie ze wspomnianym przepisem art. 53 ustawy Prawo o ruchu drogowym. W tym przypadku w toku prowadzonych czynności wyjaśniających Inspekcja występuje wyłącznie o wskazanie:
- imienia i nazwiska kierującego pojazdem w chwili zarejestrowania obrazu przez urządzenie służące do kontroli ruchu drogowego;
- numeru zlecenia wyjazdu odnotowanego w rejestrze prowadzonym w danej placówce.

GITD nie zwraca się o żadne dokumenty dotyczące pacjentów.


4trucks.pl / GITD

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL