Niższe raty leasingowe

Niższe raty leasingowe

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w lutym stopy procentowe o 0,25 pkt. proc. Główna, od 7 lutego, będzie wynosiła 3,75 proc.

Taką decyzję z zadowoleniem przyjęły polskie instytucje finansowe, w tym firmy leasingowe.

Wczorajsza decyzja Rady Polityki Pieniężnej - obniżenie stóp procentowych o 0,25 pkt. proc., to dobra decyzja nie tylko dla klientów banków, ale i leasingobiorców. Większość firm leasingowych, w tym także Spółki Leasingowe BZ WBK, stosuje takie rozwiązania, w ramach których opłaty leasingowe spadają wraz z obniżką rynkowych stóp procentowych. W związku z tym, leasingobiorcy, może jeszcze nie w lutym, ale już w marcu, skorzystają na kolejnej, czwartej z rzędu, obniżce stóp procentowych, i będą płacić niższe raty leasingowe. Warto podkreślić, że tańsze finansowanie obejmie zarówno klientów, którzy już korzystają z usług leasingodawców, jak i firm, które dopiero w marcu zdecydują się na sfinansowanie swoich inwestycji leasingiem. W tym zakresie na rynku panuje jednak dość duża różnorodność stosowanych rozwiązań.

Niektórzy leasingodawcy podwyższają oprocentowanie swoim klientom, jeśli WIBOR rośnie, natomiast gdy WIBOR spada (tak jak w ostatnich miesiącach), to oprocentowanie nie jest już obniżane.

Pozytywnym skutkiem kolejnej obniżki stóp procentowych powinno być także zwiększenie dostępności finansowania, jako efekt łagodniejszej oceny zdolności kredytowej potencjalnego leasingobiorcy. Wynika to z tego, że oprocentowanie leasingu wpływa bezpośrednio na wysokość opłat leasingowych. W konsekwencji im niższy łączny koszt leasingu, tym mniej klient musi ostatecznie zapłacić, ponieważ poziom ponoszonych opłat wpływa na zdolność kredytową. To też oznacza, że w "kasie" firmy pozostaje więcej funduszy na kolejne inwestycje. Stąd decyzję RPP odbieramy z zadowoleniem, ponieważ ułatwia ona zarówno udzielanie jak i uzyskanie finansowania, w tym leasingu. W kolejnych miesiącach oczekujemy utrzymania przez Radę Polityki Pieniężnej trendu łagodzenia polityki pieniężnej, która pozytywnie wpływa na spadek inflacji oraz produkcję i sprzedaż w naszym kraju.

Autor: Mariusz Włodarczyk, dyrektor zarządzający BZ WBK Leasing.


4trucks.pl / BZ WBK Leasing

Przeczytaj też:
Assistance dla pojazdów ciężarowych

Nowy program skierowany jest do firm i kierowców Zmiany w podatku VAT od paliwa - o co dokładnie chodzi?

Począwszy od dnia 1 lipca 2015 r. przedsiębiorcy, którzy użytkują samochody osobowe w ramach tzw. użytku mieszanego, mają prawo do odliczenia 50% VAT od tankowanego paliwa. Daily zwycięzcą rankingu wartości rezydualnych Eurotax

Według najnowszego rankingu firmy Eurotax IVECO Daily okazał się modelem o najwyższej wartości rezydualnej po 36 miesiącach wśród ciężkich samochodów dostawczych. Wyniki branży leasingowej za I półrocze 2014 r.

Znamy już wyniki firm leasingowych za pierwsze półrocze 2014 roku. Firmy sfinansowały aktywa za rekordową sumę 21,05 mld zł. EFL nieprzerwanie liderem rynku

Znamy już wyniki finansowe firm leasingowych za I kwartał 2014 roku. Branża leasingowa ogłosiła dobre wyniki

W dniu 22 stycznia br. firmy leasingowe skupione w Związku Polskiego Leasingu (ZPL) zaprezentowały wyniki wypracowane w 2013 roku. Powrót auta z kratką - część 2.

Kilka uwag krytycznych pod adresem przepisów przejściowych zamieszczonych w projekcie nowelizacji ustawy VAT. Powrót auta z kratką - część 1.

Jak wygląda sytuacja odliczenia pełnego VAT od pojazdów do marca 2014? Jak skorzystać? Na jakie dodatkowe odliczenia można liczyć? Jak wygląda przyszłość? Ożywienie na rynku leasingu

Wyniki wypracowane przez firmy leasingowe, w okresie od stycznia do września 2013 roku, pokazują utrzymującą się tendencję ożywienia obserwowanego na rynku leasingu.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL