Wygrana firm lesingowych

Wygrana firm lesingowych

Wygrana firm leasingowych w sporze z fiskusem odnośnie podatku VAT od ubezpieczenia przedmiotu leasingu.

W dniu 17 stycznia br. zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, na który czekała branża leasingowa oraz jej klienci i który winien zamknąć spory sądowe pomiędzy podatnikami a fiskusem.

Trybunał orzekł, że ubezpieczenie przedmiotu leasingu stanowi odrębną usługę - usługa ubezpieczeniowa jest zwolniona z podatku i nie potrzeba do niej doliczać 23% podatku VAT, którego stosowanie wymuszał fiskus mniej więcej od pięciu lat.

Skarżącą była spółka BGŻ Leasing świadcząca usługi leasingu m.in. samochodów, która wniosła sprawę przeciwko dyrektorowi Izba Skarbowej w Warszawie. Spółka opodatkowywała usługę leasingu stawką właściwą dla przedmiotu leasingu. W kwestii natomiast ubezpieczenia, które nabywała od zakładu ubezpieczeń a następnie refakturowała na leasingobiorców spółka prezentowała stanowisko, iż usługa ubezpieczenia jako usługa odrębna winna być zwolniona z podatku VAT a nie opodatkowana jak żądał tego fiskus stawką podatku VAT jak leasing. W uchwale siedmiu sędziów - sygn. I FPS 3/10 - Naczelny Sąd Administracyjny podzielił stanowisko fiskusa lecz inny skład sędziowski skierował pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości UE (BGŻ Leasing sygn. C-224/11). Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że usługa leasingu i usługa ubezpieczenia stanowią dwie odrębne usługi. Orzeczenie winno zakończyć wieloletni spór podatników z fiskusem, stając się podstawą do korygowania faktur wystawionych przez leasingodawców i występowania o zwrot nadpłaconego podatku VAT.


4trucks.pl / PISiL

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL