Sprawdź czy na pewno masz ważne OC

Sprawdź czy na pewno masz ważne OC

Nowe, rozszerzone zasady wypowiadania polis komunikacyjnych OC zaczną obowiązywać od 11 lutego 2013, w odniesieniu do wszystkich tego rodzaju ubezpieczeń.

Z jednej strony ułatwią one życie kierowcom, ale i zwiększą ryzyko zakupu pojazdu z nieaktualną polisą.

W trosce o kierowców Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował specjalny poradnik, w którym krok po kroku opisujemy co zrobić by uniknąć braku tego obowiązkowego ubezpieczenia.

Przez ostatni rok na rynku funkcjonowały dwa rodzaje komunikacyjnych polis OC: wykupione przed i po wejściu w życie ostatniej nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych z 11 lutego 2012 roku. Do 10 lutego tego roku wygasną wszystkie polisy kupowane w dotychczasowym reżimie prawnym.

- Obawiamy się, że część osób nie od razu zorientuje się w nowych przepisach i może wpaść w pułapkę braku ubezpieczenia OC - mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. - Naszą intencją jest jednak uświadomienie Polakom, jak ważne jest posiadanie polisy OC i że nie jest to kolejny podatek, ale realna ochrona finansowa budżetów domowych, osób posiadających samochód, motocykl, motorower czy ciągnik - wyjaśnia.

Najbardziej istotne zmiany w przepisach o komunikacyjnym OC, dotyczą :
• zakupu auta: kupujący będzie mógł korzystać w polisy OC poprzedniego właściciela, tylko do końca okresu jej ważności. Ubezpieczenie to nie będzie się automatycznie przedłużać, tak jak jest obecnie.
• różnych trybów i możliwości wypowiadania umów ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Z jednej strony ma to ułatwić życie kierowcom (np. wypowiedzenie podwójnego ubezpieczenia, czy odstąpienie od OC kupionego przez Internet) - z drugiej jednak spowoduje, że łatwiej będzie można wpaść w pułapkę braku OC. - Dlatego też w interesie kupującego używany pojazd jest sprawdzenie czy na pewno ma ważne OC, ale też czy przypadkiem nie jest posiadaczem kilku takich polis - ostrzega Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes UFG.
• krótszego okresu na zawiadomienie firmy ubezpieczeniowej (w ciągu 14, a nie jak dotychczas 30 dni) o danych nabywcy. Obowiązek ten ciąży na osobie sprzedającej pojazd i jest bardzo istotny. Dzięki takiemu zgłoszeniu dotychczasowy właściciel uaktualni swoje dane w ogólnopolskiej bazie polis OC i AC i uniknie ewentualnych nieporozumień w swojej historii szkód. Wypadki spowodowane przez dany pojazd będą obciążały historię szkód nowego właściciela

Prawie dwa lata temu Fundusz uruchomił dla celów biznesowych ogólnopolską bazę polis komunikacyjnych. Aktualnie znajduje się w niej ponad 200 milionów rekordów o sprzedanych ubezpieczeniach OC i AC (również w latach poprzednich). UFG, dzięki nowoczesnym narzędziom informatycznym, uruchamia kolejne programy do automatycznego wykrywania nieubezpieczonych (bez konieczności kontroli drogowej). Jednym z nich jest tzw. wirtualny policjant, który identyfikuje przerwy w ubezpieczeniu OC analizując dane z bazy polis. W ten sposób Fundusz wykrył w ostatnim roku ponad 4,5 tysiąca nieubezpieczonych kierowców i uzyskał z tego tytułu ponad 1,2 mln złotych z kar za brak OC. - W pierwszej połowie 2013 roku rusza kolejny program identyfikujący nieubezpieczonych w bazie polis, a w drugim półroczu w oparciu o dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów planowane jest rozpoczęcie kontroli poprzez porównanie daty pierwszej rejestracji pojazdu z datą wykupu OC - mówi Hubert Stoklas, wiceprezes UFG. Jeżeli okaże się, że ubezpieczenie zostało wykupione po dacie rejestracji pojazdu, jego właściciel będzie wzywany do zapłacenia kary.
Fundusz szacuje, że dziś po polskich drogach porusza się około 250 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wpływa rocznie około 6,5 tysiąca roszczeń od osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, spowodowanych przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych kierowców. To oni kosztują rocznie - innych właścicieli pojazdów w Polsce - ponad 70 mln złotych. Wszystkie firmy ubezpieczeniowe oferujące OC składają się bowiem na wypłaty odszkodowań z UFG - ze składek swoich ubezpieczonych.


4trucks.pl / Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL