Pierwszy w tym roku wielki przemyt papierosów

Pierwszy w tym roku wielki przemyt papierosów

Nielegalny transport 135 tysięcy paczek papierosów o wartości ponad 1 mln złotych przechwycili w pobliżu polsko-litewskiej granicy funkcjonariusze Służby Celnej z Budziska.

To pierwsza tak duża próba przemytu papierosów udaremniona w tym roku przez polskich celników.

W sobotę w nocy funkcjonariusze Służby Celnej z Budziska zatrzymali do kontroli łotewską ciężarówkę. Zasiadający za kierownicą samochodu 45-letni Łotysz twierdził, że wiezie z Litwy do Niemiec transport palet drewnianych. Funkcjonariusze postanowili sprawdzić, czy mężczyzna mówi prawdę i skierowali jego pojazd do prześwietlenia promieniami RTG.

Ponieważ obraz na monitorze urządzenia wskazał, że w naczepie oprócz palet może znajdować się coś więcej, celnicy podjęli decyzję o szczegółowej rewizji ciężarówki. Po chwili okazało się, że w przedniej części naczepy znajdują się kartony, a w nich ponad 135 tysięcy paczek papierosów oznaczonych rosyjskimi znakami akcyzy. Szacunkowa wartość rynkowa zatrzymanej kontrabandy to ponad 1 mln złotych.

Podlascy celnicy wszczęli postępowanie karne skarbowe w sprawie przemytu, rekwirując nielegalny towar oraz służącą do przewozu kontrabandy ciężarówkę.

Aktualnie trwają ustalenia skąd dokładnie pochodziły papierosy i kto miał być ich faktycznym odbiorcą. Za przemyt tak dużej ilości papierosów łotewskiemu kierowcy grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W ubiegłym roku podlaska Służba Celna przechwyciła 6 mln. 350 tys. paczek nielegalnych papierosów - o 1/3 więcej niż w roku 2011.


4trucks.pl / Służba Celna

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL