Schwarzmüller ze strategią ekspansji na 2013 rok

Schwarzmüller ze strategią ekspansji na 2013 rok

Austriacki producent pojazdów wchodzi na nowe rynki. Po przebudowie koncernu przyszedł czas na nowe decyzje personalne.

Północnoaustriacki producent pojazdów Schwarzmüller we Freinbergu ustalił pierwsze działania w celu wdrożenia strategii ekspansji. Po przebudowie koncernu w strukturę holdingu rada nadzorcza uchwaliła w ubiegłym tygodniu jako kolejny krok zmiany personalne. Obie właścicielki, Beate Paletar i Manuela Hasenberger-Schwarzmüller, wycofują się z kierownictwa operacyjnego i obejmują zarządzanie strategiczne koncernu. Kierownictwo operacyjne zostanie wraz z wejściem w nowy rok przekazane trzem menadżerom, którzy pracują w przedsiębiorstwie od lat. Poinformował o tym przewodniczący rady nadzorczej, Dr. Johannes Hochleitner, w środę, 19 grudnia, na posiedzeniu przedsiębiorstwa we Freinbergu.

Uruchomiona w ten sposób ekspansja to odpowiedź Schwarzmüller na ulegający poważnym zmianom rynek pojazdów użytkowych. Przedsiębiorstwo zostało jako wiodący europejski producent nadbudów i naczep pojazdów użytkowych dotknięte kryzysem branżowym na swoich dotychczasowych głównych rynkach. - Na kryzys w 2009 roku odpowiedzieliśmy leżącą u podstaw restrukturyzacją. Ubiegłe lata nie wyprowadziły nas jednak z powodu trudnych warunków rynkowych ze stagnacji. Wyciągnęliśmy z tego wniosek, że nasze dotychczasowe główne rynki nie są już wystarczające jako podstawa do prowadzenia biznesu. Dlatego będziemy się konsekwentnie rozszerzać i staniemy nieco bardziej globalni -  wyjaśnił Hochleitner decyzję koncernu.

Z sukcesem w ekspansji na Wschód
Schwarzmüller rozbudowywał już masywnie swoją pozycję rynkową w Europie Środkowej i Wschodniej w ubiegłych latach. Aktualnie koncern posiada zakłady produkcyjne na Węgrzech i w Czechach oraz osiem kolejnych oddziałów handlowych. Przyjęta obecnie strategia zakłada ekspansję wykraczającą poza te rynki. Będzie jej towarzyszyć ofensywa produktowa i usługowa, żeby jeszcze lepiej spełnić wymogi właścicieli flot pojazdów. Na rynkach głównych wdrażane będą aktywne działania, by ustabilizować tę gałąź mimo branżowych wahań.

Właścicielki przekształcają przedsiębiorstwo w spółki holdingowe
Z powodu tego nowego kierunku zarządzanie strategiczne koncernu zyska wyraźnie na znaczeniu. Koncern przebudowano już w strukturę holdingową. Konieczne zmiany personalne nastąpią wraz z przełomem roku.

Obie właścicielki, Beate Paletar i Manuela Hasenberger-Schwarzmüller, koncentrują się na kierowaniu strategiczną spółką holdingową i przekazują kierownictwo operacyjne przedsiębiorstwa trzem menadżerom: Thomas Lindinger (finanse) i Thomas Schmalzer (zarządzanie zleceniami i produkcja) należą już do kierownictwa, jako nowa osoba dochodzi Ernst Baumberger (zbyt).

Dyrektor zarządzająca Beate Paletar powiedziała, że w roku obrotowym 2012 można było się liczyć z obrotami na poziomie 230 milionów euro. Oznacza to niewielki przyrost w stosunku do roku poprzedniego. W 2013 przedsiębiorstwo zamierza lekko przekroczyć ten poziom.


4trucks.pl / Schwarzmϋller Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL