Kierunek: Wschód z DB Schenker Logistics

Kierunek: Wschód z DB Schenker Logistics

Jaka jest specyfika rynków wschodnich? Co należy brać pod uwagę, planując prowadzenie biznesu w Rosji?

Jak wykorzystać potencjał gospodarki rosyjskiej? Z jakimi wyzwaniami stykają się operatorzy logistyczni w tych krajach? Skuteczne rozwiązania logistyczne dla rynków wschodnich przedstawiają eksperci DB Schenker Logistics.

Prowadzenie biznesu na Wschodzie dla wielu przedsiębiorców wydaje się zadaniem trudnym. Dlaczego? Potencjalnych eksporterów i importerów odstrasza specyfika wschodnich rynków - trudny klimat, olbrzymie odległości, różnorodność kulturowa, odmienne od UE przepisy celne. Jednak jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, przedsiębiorcy coraz chętniej i odważniej wykorzystują potencjał drzemiący w rynkach wschodnich.

- Federacja Rosyjska jest dla Polski drugim po Unii Europejskiej rynkiem eksportowym. Według danych GUS w ciągu ostatnich trzech lat udział Rosji w obrotach handlowych Polski z zagranicą wzrósł z 6,2% do 8,5% - mówi Tomasz Cegielski, Dyrektor Biznesu Lądowego Schenker Sp. z o.o. - Rynek rosyjski ma istotne znaczenie dla polskich producentów i eksporterów, czego wyrazem jest prawie dziesięciokrotny wzrost wartości dostaw z Polski do Rosji w latach 2000 - 2011 (z 0,86 mld USD w 2000 r. do 8,5 mld USD w 2011 r.) - dodaje Tomasz Cegielski.

Jakie towary są najczęściej eksportowane na rynki wschodnie? Dominują: wyroby przemysłu elektromaszynowego, chemicznego, artykuły rolno-spożywcze, wyroby metalurgiczne i przemysłu drzewno-papierniczego. Zróżnicowane i specyficzne wymagania każdej z tych branż to również konkretne wyzwania dla obsługi logistycznej.

Kompleksowa logistyka od A do Z
Szybkie i niezawodne dostarczanie towarów na rynki wschodnie wymaga nie tylko precyzyjnego zarządzania łańcuchem dostaw. Czego jeszcze? Kluczowymi elementami są również: znajomość obowiązujących przepisów prawnych i silna sieć logistyczna, w której wykorzystywane są różne rodzaje transportu.

- Nie da się ukryć, że polscy producenci, którzy chcą eksportować swoje towary na rynki wschodnie obawiają się przede wszystkim barier związanych z odprawami celnymi i pozwoleniami transportowymi. - mówi Jacek Pradel, Product Manager Land International East & South Schenker Sp. z o.o. - Dlatego niezwykle ważna jest współpraca z takim partnerem logistycznym, który ma doświadczony zespół ekspertów, znający specyfikę tych rynków, rozumiejący regulacje prawne i celne oraz zapewniający bezpieczeństwo i sieć połączeń, która gwarantuje dostawy zgodne z harmonogramami. - dodaje Jacek Pradel.
Jakimi jeszcze kryteriami powinny kierować się firmy, które szukają partnera logistycznego na rynki wschodnie? Warto zweryfikować, czy operator oferuje kompleksowe rozwiązania logistyczne dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta oraz czy możliwa jest dokładna kontrola przepływu towarów i śledzenie przesyłek on-line.

Wschód - wiele krajów i jeszcze więcej szans
Jakie rozwiązania transportowe sprawdzają się na Wschodzie? Jest kilka czynników, które determinują wybór konkretnego rodzaju transportu, np. wartość towaru, termin jego dostawy i wymagania przewozowe.
- W przypadku każdego naszego klienta, poszukujemy rozwiązań bezpiecznych, wysokiej jakości oraz optymalnych kosztowo. Na każdym etapie łańcucha dostaw dążymy do eliminacji marnotrawstw. - mówi Tomasz Ślęzak, Dyrektor Sprzedaży Schenker Sp. z o.o. - Naszym klientom, eksporterom i importerom, zainteresowanym rynkiem rosyjskim, oferujemy szeroki zakres rozwiązań logistycznych – od transportu lądowego, kolejowego, po fracht morski i lotniczy oraz logistykę kontraktową. Do tego DB Schenker Logistics Rosja posiada sprawną, krajową sieć dystrybucji oraz wiedzę na temat lokalnych uwarunkowań, pozyskaną przez lata rozwoju firmy w tym kraju - dodaje Tomasz Ślęzak.

Warto wiedzieć, że DB Schenker Logistics Polska jest jednym z istotnych ogniw europejskiej sieci hubów konsolidacyjnych, sieci drobnicowej na kierunku Europa - Rosja oraz Europa - Białoruś i Europa - Ukraina.

DB Schenker Logistics w Rosji
Sieć DB Schenker Logistics Rosja to obecnie 21 lokalizacji. Najdalsze połączenie między Moskwą a Krasnojarskiem liczy 4,5 tys. km, z czasem dostawy transportem samochodowym w ciągu 7 dni! Cechą charakterystyczną dla rosyjskiego rynku jest to, że importowane dobra trafiają głównie do Moskwy i Petersburga, a dopiero później dystrybuowane są po terenie całego kraju. Dlatego największe centra logistyczne usytuowane są w tych dwóch miastach. DB Schenker Logistics Rosja posiada w Moskwie: terminal cross-dockowy krajowy, terminal międzynarodowy ze składem celnym i magazynem celnym oraz magazyny logistyczne o łącznej powierzchni ok. 40 tys. m2. Natomiast w Sankt Petersburgu dysponuje terminalem międzynarodowym ze składem celnym i magazynem celnym oraz magazynem logistycznym o łącznej powierzchni 7 tys. m2.

DB Schenker Logistics Rosja w zakresie dystrybucji wykorzystuje sieć krajową budowaną od 2005 roku. Operator bazuje na terminalu cross-dockowym Lvovsky zlokalizowanym na drugim ringu Moskwy o powierzchni całkowitej 36 tys.m2. Wydajność terminala pozwala na obsłużenie dziennie ponad 5 000 palet. Towary są codziennie odbierane od klientów i wysyłane do pozostałych 20 terminali cross-dockowych rozlokowanych na terenie kraju. Regularny codzienny serwis obejmuje obecnie ponad 60 głównych miast Rosji.

Sieć DB Schenker Logistics obejmuje także inne rynki Wschodu w tym m.in.: Litwę, Łotwę, Estonię, Białoruś i Ukrainę.


4trucks.pl / DB Schenker Logistics

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL