Ubezpieczenia samochodu bez tajemnic

Ubezpieczenia samochodu bez tajemnic

Kierowcy nie narzekają na brak wydatków przy samochodzie. Zmiana pojazdu na nowszy to znaczna inwestycja, ceny paliw są niebotycznie wysokie, a jak do tego dojdą jeszcze wydatki za ubezpieczenie samochodu - właściciel wyjazdu znacznie uszczupli zawartość swojego portfela.

Sporym problemem jest nieświadomość kierowców w tematyce ubezpieczeniowej, która skutkuje przepłacaniem i dodatkowymi kłopotami.

Parę rzeczy o ubezpieczeniu samochodu należy wiedzieć. Po pierwsze, na właścicielu zarejestrowanego pojazdu spoczywa ustawowy obowiązek zakupu polisy OC. Kierowcy narzekają, że muszą je kupować, a jest to dla nich pewien wydatek. W rzeczywistości właściciele pojazdów (nie wszyscy oczywiście, ale dość pokaźna grupa) kupują pierwsze lepsze z brzegu ubezpieczenie, niepotrzebnie przepłacają, a później są zdziwieni, że nie mogą uzyskać odszkodowania bo nie przeczytali umowy i nie wiedzą, że w danej sytuacji, odszkodowanie się im nie należy.

Ubezpieczenie OC należy kupować jak najtaniej. Z prostych przyczyn: niezależnie od firmy ubezpieczeniowej każdy ubezpieczyciel zaproponuje nam identyczny zakres ochrony ubezpieczeniowej czyli sumy gwarancyjne wyniosą 5 mln euro za szkody na osobie oraz 1 mln euro za szkody w mieniu. Po co przepłacać za tę samą usługę?. Polisa OC chroni nas jedynie od finansowych konsekwencji możliwych kolizji i wypadków na drodze, w których jesteśmy sprawcami. W takiej sytuacji to nasz ubezpieczyciel wypłaci z tytułu ubezpieczenia OC odszkodowanie dla poszkodowanych. Ubezpieczenie OC nie chroni samego kierowcy, gdy ten zostanie ranny lub uszkodzi samochód w wyniku kierowania danym pojazdem. Żeby otrzymać odszkodowanie za szkody na zdrowiu sprawca kolizji musiałby mieć wykupione NNW kierowcy, a za szkody w samochodzie - dobrowolne ubezpieczenie samochodu jakim jest Autocasco.

Mity o Autocasco
Najtańsze ubezpieczenie AC jest najlepsze? Nie. Im tańsze Autocasco tym węższy zakres ochrony ubezpieczeniowej. Na dobre Autocasco musimy przeznaczyć przynajmniej 3 tys. zł. Niekoniecznie. Jeżeli chcemy zaoszczędzić na ubezpieczeniu samochodu nie tracąc przy tym odpowiedniej ochrony pojazdu rozwiązaniem jest kupno ubezpieczenia AC w pakiecie z OC. AC i OC możemy kupić już od 1500 zł. Dobry pakiet może nasz kosztować już od 2 tys. zł. Poza tym nigdzie nie jest powiedziane, że powinniśmy kupować bardzo drogie ubezpieczenie samochodu. Po pierwsze, koszt polisy jest dla nas zbyt duży, po drugie, zwykle nie potrzebujemy być ubezpieczeni na każdą prawdopodobną i nieprawdopodobną okazję. Przy zakupie dobrowolnych ubezpieczeń samochodu warto zachować umiar i rozsądek.

ipolisa.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL