Nowe pojazdy dystrybucyjne Mercedes-Benz i Fuso

Nowe pojazdy dystrybucyjne Mercedes-Benz i Fuso

Mercedes-Benz Citan, Vito, Sprinter, Vario, Atego i Antos oraz Fuso Canter - gama dwóch marek skutecznie odpowiada na potrzeby europejskiego sektora transportu dystrybucyjnego.

Zakres dopuszczalnej masy całkowitej pojazdów sięga od 1,8 do 26 ton, moc silników - od 55 kW (75 KM) do 375 kW (510 KM), oferta obejmuje pięciostopniowe skrzynie manualne, siedmiobiegowe automaty oraz dwunastobiegowe przekładnie zautomatyzowane, zespoły napędowe z silnikami wysokoprężnymi, a także hybrydowe i elektryczne, nadwozia typu furgon i bus, wersje do zabudowy i pojazdy członowe - żaden producent nie dysponuje tak szeroką paletą pojazdów dystrybucyjnych. Ale zalety tej kapitalnej drużyny najlepiej docenić zza kierownicy, podczas codziennej jazdy. I właśnie to będą mogli sprawdzić dziennikarze motoryzacyjni w ramach prezentacji prasowej "Distrubution Drive", obejmującej gamę 40 pojazdów.

Mercedes-Benz Antos - klasa sama dla siebie
Pierwsza ciężarówka zaprojektowana specjalnie z myślą o transporcie dystrybucyjnym to coś zupełnie wyjątkowego. Nowe silniki spełniające normę Euro VI, w pełni zautomatyzowane przekładnie, niespotykane elementy wyposażenia z dziedziny bezpieczeństwa, wyspecjalizowane modele Loader o zwiększonej ładowności i Volumer z niższą krawędzią załadunku oraz komfortowe i funkcjonalne kabiny - Mercedes-Benz Antos to nowy wzorzec w swojej klasie. Klasie, którą sam tworzy.

Fuso Canter Eco Hybrid - alternatywny układ napędowy ma istotne znaczenie ekonomiczne
Nowy Fuso Canter Eco Hybrid chroni i środowisko, i portfel kierowcy - zużywa nawet o 23 procent mniej paliwa przy zaledwie umiarkowanej korekcie cenowej. Inne jego znaki szczególne to dwusprzęgłowa przekładnia Duonic, automatyczna funkcja start-stop oraz układ elektrycznego rozruchu. Ponadto, nowy model oferuje znakomitą ładowność i niezrównaną solidność.

Sprinter z siedmiostopniową przekładnią automatyczną - dynamiczny, oszczędny i komfortowy
Wraz z wprowadzeniem siedmiostopniowej przekładni automatycznej Sprinter podniósł poprzeczkę jeszcze wyżej - to jedyny w swojej klasie samochód dostawczy dostępny z takim rozwiązaniem. Nowa przekładnia zapewnia dynamiczną, oszczędną i komfortową eksploatację. Pakiety BlueEFFICIENCY, dłuższe, oszczędzające paliwo przełożenie przekładni głównej i dodatkowe funkcje systemu ADAPTIVE ESP, oferowane w ramach wyposażenia standardowego - oto kolejne atuty Sprintera.

Vito E-CELL - ultraekologiczny miejski bus
W gamie Vito kolejna nowość - Mercedes-Benz Vito E-CELL jest teraz dostępny jako siedmioosobowy bus załogowy. Ultraekologiczny samochód dostawczy, bezemisyjny i cichy niczym szept, doskonale nadaje się do miast i stref objętych ograniczeniami ekologicznymi. Vito E-CELL to pierwszy produkowany seryjnie van Mercedes-Benz zaopatrzony w układ napędowy z jednostką elektryczną.

Mercedes-Benz Citan - wydajny miejski samochód dostawczy
Jako wydajny, wszechstronny i elastyczny miejski samochód dostawczy, Citan kompletuje gamę vanów Mercedes-Benz. Odmiana BlueEFFICIENCY zużywa średnio zaledwie 4,3 l/100 km (według NEDC).


4trucks.pl / Mercedes-Benz Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL