Sprawdź promile, zanim ruszysz na groby bliskich

Sprawdź promile, zanim ruszysz na groby bliskich

Tradycja odwiedzania grobów bliskich w Dzień Wszystkich Świętych sprawia, że Polacy masowo korzystają z samochodu, ruszając w krótszą lub dłuższą podróż.

Jeśli chcemy bezpiecznie dotrzeć do celu, warto przypomnieć kierowcy o sprawdzeniu poziomu promili, co może szybko zrobić dzięki bezpłatnej aplikacji na telefon "Sprawdź promile".

Tylko raz w roku aż tyle osób masowo siada za kierownicą - w Dzień Wszystkich Świętych. Sytuacja na drogach jest wtedy wyjątkowo trudna: mnóstwo pieszych, czasem zła pogoda, zmienione trasy i korki, które powodują, że ludzie są zdenerwowani i zmęczeni, przy czym wielu z nich to tzw. niedzielni kierowcy. Ponadto spotkaniom z dawno niewidzianą rodziną często towarzyszy alkohol. W tym roku biesiadowanie w gronie bliskich może się przedłużyć, bowiem tuż po Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym wypada weekend. Jednak nie należy odkładać powrotu do domu na ostatnią chwilę. Szykując się do drogi, warto upewnić się, jaki poziom promili w organizmie ma kierowca. Policjanci podczas ewentualnej kontroli na pewno nie będą pobłażliwi, ale znacznie ważniejsze jest to, by nie narażać siebie ani innych na konsekwencje jazdy w stanie nietrzeźwym.

Jak długo czekać?
Jeśli zamierzamy prowadzić samochód, na wiele godzin przed tym nie powinniśmy spożywać alkoholu. Wysoki poziom alkoholu we krwi może się bowiem utrzymywać jeszcze długo po konsumpcji, również następnego dnia, kiedy wydaje nam się, że jesteśmy już zupełnie trzeźwi. Czas jego spalania to kwestia indywidualna, zależna m.in. od płci, wagi ciała, a nawet tego, czy w międzyczasie coś jedliśmy. A zatem: jak długo trzeba czekać po spożyciu alkoholu, żeby móc bezpiecznie usiąść za kółkiem? Odpowiedź można poznać, używając aplikacji "Sprawdź promile", którą Kompania Piwowarska przygotowała w ramach swojego programu edukacyjnego, propagującego odpowiedzialną konsumpcję alkoholu i trzeźwość na drodze.

- Zachęcamy wszystkich kierowców, by poświęcili kilka minut i upewnili się, że mogą bezpiecznie wsiąść za kierownicę. Ważną rolę mogą odegrać również pasażerowie, przypominając kierowcy, że tylko jazda na trzeźwo jest bezpieczna - mówi Katarzyna Radecka, kierownik ds. programów zrównoważonego rozwoju Kompanii Piwowarskiej. - "Sprawdź promile" to łatwa w użyciu i bezpłatna aplikacja, która może uchronić całą rodzinę przed tragicznym w skutkach wypadkiem, szczególnie podczas wzmożonego ruchu na drogach.

Alkomat w telefonie i na Facebooku
Aplikacja "Sprawdź promile" działa jak alkomat w telefonie. Po wprowadzeniu danych (płeć, wiek, waga, ilość wypitego alkoholu i czas zakończenia picia) poda ilość promili w organizmie, która jest obliczana za pomocą tzw. wzoru Widmarka - algorytmu krzywej alkoholowej, udostępnionego przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wyliczy także orientacyjny czas, po którym można bezpiecznie usiąść za kierownicą samochodu.

Aplikacja jest dostępna na różne modele telefonów, w tym iPhone’y, Androidy i telefony obsługujące aplikację java. Można ją pobrać na swój telefon z AppStore (dotyczy iPhone’ów) oraz z Google Play (dotyczy Androidów) lub poprzez odczytanie QR kodu na stronie www.sprawdzpromile.pl. Z aplikacji można także skorzystać na Facebooku pod adresem http://apps.facebook.com/sprawdzpromile

"Sprawdź promile" to ogólnopolski program społeczny, zainicjowany i realizowany przez Kompanię Piwowarską od 2009 r. Dotychczas już ponad 50 000 Polaków sprawdziło ilość promili w organizmie za pomocą tej aplikacji.

Więcej na temat wpływu alkoholu na organizm oraz aplikacji na stronie www.abcalkoholu.pl 


4trucks.pl / Kompania Piwowarska SA

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL