Sprintery NGT na rajdzie Blue Corridor 2012

Sprintery NGT na rajdzie Blue Corridor 2012

Międzynarodowy Rajd Pojazdów CNG i LNG Blue Corridor dobiegł końca.

Wystartowało ponad 20 samochodów o napędzie gazowym - naturalnym (CNG) i płynnym (LNG) . Na metę w Berlinie przybyły dwa Sprintery NGT (Natural Gas Technology) … i miały się czym pochwalić.

Blue Corridor to rajd promujący wykorzystywanie w motoryzacji ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań. Biorą w nim udział pojazdy z fabrycznie montowanym napędem na CNG (Compressed Nartural Gas czyli sprężony gaz ziemny) i LNG (Liquid Natura Gas czyli gaz płynny). Pokonując długą trasę po Europie udowadniają, iż rozwiązanie to jest nie tylko tanie i przyjazne środowisku, ale również wygodne i bezpieczne.

W tegorocznej edycji wzięły udział dwie polskie załogi, pokonując dystans niemal 4.000 km dwoma pojazdami Mercedes-Benz Sprinter NGT.. Na mecie wylegitymowały się doskonałym wynikiem: spaliły po ok. 440m3 gazu oraz 26 litrów benzyny, co oznacza średnie spalanie na poziomie 12,2m3 CNG na 100km i oszczędność ok. 1200 zł w stosunku do jazdy samochodu tej samej klasy z silnikiem diesla.

Sprinterom udało się również pokonać podstawowy problem związany z korzystaniem z pojazdów napędzanych sprężonym gazem ziemnym, a mianowicie brak infrastruktury. Niewielka liczba stacji w Polsce (29) zniechęca potencjalnych użytkowników gazu ziemnego. Sprinterem NGT udało się przejechać aż 499km na jednym tankowaniu - jest to zasięg pozwalający zarówno na swobodną jazdę po mieście jak i jazdę na dłuższe trasy.

W trakcie testu okazało się też, że Sprinter NGT dysponuje taką samą mocą przy zasilaniu gazowym jak i benzynowym. Podczas trasy żaden z pojazdów nie uległ awarii.


4trucks.pl / Mercedes-Benz Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL