Opony Goodyear Truck Racing

Opony Goodyear Truck Racing

Przyczepność klasy A na mokrej nawierzchni.

Goodyear Truck Racing uzyskały też klasę B w zakresie oporów toczenia

Jochen Hahn jadący MAN-em z zespołu Castrol Team Hahn Racing wciąż prowadzi w Europejskich Mistrzostwach Wyścigów Pojazdów Ciężarowych FIA po przedostatniej, dziesiątej rundzie sezonu, która odbyła się 6-7 października br. na torze Jarama w Hiszpanii. Pierwszy sobotni wyścig wygrał Jochen Hahn, a drugi Norbert Kiss jadący MAN-em z zespołu Frankie Oxxo Truck Racing Team. W niedzielę ponownie J. Hahn wygrał pierwszy wyścig, zaś w drugim zwyciężył N. Kiss. Kolejny, ostatni w sezonie wyścig odbędzie się na torze Le Mans we Francji w dniach 13-14 października br.
W listopadzie br. wchodzi w życie unijny obowiązek etykietowania opon. Dlatego w kontekście wyścigów ciężarówek szczególną uwagę przywiązuje się do parametrów oporów toczenia i przyczepności na mokrej nawierzchni.

Na co dzień, w przypadku pojazdów ciężarowych wykorzystywanych do transportu towarowego, parametry oporów toczenia i przyczepności na mokrej nawierzchni mają istotne przełożenie na efektywność paliwową i bezpieczeństwo. Jednak w wyścigach pojazdów ciężarowych kładzie się nacisk na inne czynniki. Opory toczenia nie są istotne w kontekście zużycia paliwa, jednak korzystna jest niższa temperatura opony, wynikająca z mniejszych oporów toczenia. Niezwykle istotna jest natomiast przyczepność na mokrej nawierzchni - wyścigi ciężarówek często odbywają się na mokrych torach, dlatego ten aspekt zachowania opon jest tak ważny.

Opony Goodyear Truck Racing posiadają homologację ECE, niezbędną do tego, aby opona była dopuszczona do zastosowania w wyścigach. Opony wyścigowe należą co prawda do nielicznych kategorii opon zwolnionych z wymogu posiadania unijnego oznakowania, jednak dla Goodyeara ważne jest to, jaką kategorię unijną uzyskałyby w zakresie oporu toczenia i przyczepności na mokrej nawierzchni. Opony Goodyear Truck Racing 315/70R22.5, zaprojektowane specjalnie dla Europejskich Mistrzostw Wyścigów Pojazdów Ciężarowych FIA, uzyskałyby najwyższą klasę A w kategorii przyczepności na mokrej drodze - poziom nieosiągalny dla zdecydowanej większości opon użytkowych. W kategorii oporu toczenia opona również została oceniona bardzo wysoko, uzyskując klasę B.

Opony Goodyear Truck Racing są dostarczane i montowane w imieniu Goodyear przez TRO (Truck Racing Organisation) - organizatora Europejskich Mistrzostw Wyścigów Pojazdów Ciężarowych FIA. Specjalny zespół techników montuje podczas dwudniowych wyścigów nawet 300 opon Goodyear Truck Racing.

 

4trucks.pl / Goodyear Dunlop Tires Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL