Opony zimowe nie tylko na śnieg i lód

Opony zimowe nie tylko na śnieg i lód

Startuje kampania informacyjna Goodyear Dunlop na temat bezpieczeństwa ruchu drogowego zimą.

Goodyear Dunlop rozpoczął kampanię informacyjną skierowaną do właścicieli pojazdów użytkowych i operatorów flot dotyczącą bezpieczeństwa drogowego zimą. Dane statystyczne wykazują, że wiele wypadków od lat spowodowanych jest przez śnieg lub lód. Dotyczy to nawet krajów, w których nie występują duże opady śniegu ani poważne oblodzenia - jak np. Wielkiej Brytanii, w której w samym 2010 roku doszło do 568 wypadków pojazdów ciężarowych, których przyczyną był śnieg lub lód .

- Europejskie warunki pogodowe są nieprzewidywalne, a przepisy dotyczące opon coraz surowsze. Dlatego Goodyear radzi wszystkim operatorom pojazdów użytkowych wymianę opon przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo, ale także o to, żeby pojazdy użytkowe realizowały swoje zadania terminowo, niezależnie od warunków atmosferycznych. Obecnie stosowanie opon zimowych jest obowiązkowe tylko w Niemczech, ale kilka innych krajów już wprowadza podobne przepisy z myślą o nadchodzącym sezonie. Opony zimowe przestają być opcją, a stają koniecznością - powiedział Boris Stevanovic, Dyrektor marketingu opon do pojazdów ciężarowych, Goodyear Dunlop w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

W ostatnich latach Goodyear dostrzega, że rozpowszechnione jest błędne przekonanie dotyczącym opon zimowych. Wielu operatorów zakłada, że opony zimowe są funkcjonalne wyłącznie na śniegu i lodzie. W rzeczywistości projektuje się je nie tylko pod kątem ekstremalnych warunków pogodowych, lecz także tak, by sprawowały się dobrze w warunkach łagodniejszych, w niskich temperaturach. Jest to możliwe za sprawą zoptymalizowanej konstrukcji i mieszanki składników. Opona zimowa o wysokiej przyczepności może znacznie poprawić jakość prowadzenia i parametry trakcyjne, jak również skrócić drogę hamowania pojazdu w zimowych warunkach.

Panuje również błędne przekonanie, że wszystkie opony z oznaczeniem ‘M+S’ lub podobnym ('M.S', 'M&S'), oznaczającym ‘Mud and Snow’, czyli ‘błoto i śnieg’, są oponami zimowymi. Niektóre opony, mimo tego znaku, nie oferują równie dobrych osiągów co opony zimowe i nie są właściwe do jazdy zimą.

Wkrótce ma zostać wprowadzony nowy przepis, dzięki któremu wszystkie opony przeznaczone do warunków zimowych będą posiadały specjalny symbol. Produkty spełniające ww. wymogi zostaną oznaczone na ścianie bocznej wizerunkiem góry i płatka śniegu.

Zalety opon zimowych
Opony zimowe zapewniają optymalizację wydajności pojazdu w niskich temperaturach, a także kiedy na drogach leży śnieg i lód. Opony reagują różnie w zależności od temperatury, dlatego koniecznie jest stosowanie w ogumieniu zimowym specjalnego składu mieszanek i rzeźby bieżnika. Czynniki te są kluczowe dla bezpieczeństwa, ponieważ dobra przyczepność jest niezbędna, aby móc osiągnąć dobrą sterowność i krótką drogę hamowania. W niższym temperaturach niektóre inne opony nie wykazują tej samej efektywności, co w normalnym zakresie temperatur. Opony zimowe projektuje się z myślą o optymalnym zachowaniu w niskich temperaturach. Aby ogumienie dobrze sprawdzało się w zimie, potrzebna jest również ‘ostrzejsza’ rzeźba bieżnika - nie tylko dla dobrej przyczepności na śniegu i lodzie, ale również dla skutecznego usuwania wody spod opony.

Goodyear Ultra Grip
Opony zimowe Goodyear Ultra Grip dostępne są w szerokim zakresie rozmiarów i dzielą się na Ultra Grip WTS na oś sterującą, WTD na oś napędową oraz WTT do naczep. Opony Ultra Grip WTS na oś sterującą posiadają szeroki i głęboki wzór bieżnika, specjalne blaszki ‘Z’ oraz mieszankę dostosowaną do zimowych warunków. Rozwiązania te zapewniają oponie odpowiednie przebiegi oraz skuteczne hamowanie na mokrej, zaśnieżonej i oblodzonej drodze. Opony Ultra Grip WTD na oś napędową oferują imponujące właściwości trakcyjne w trudnych warunkach zimowych, na zaśnieżonych i oblodzonych drogach. Opona ta posiada specjalne: mieszankę bieżnika, konstrukcję osnowy oraz lamele. Zapewnia doskonałą trakcję, stabilność i hamowanie, a przy tym długie przebiegi. Opony zimowe do naczep Ultra Grip WTT uzupełniają asortyment opon do zastosowań zimowych w sytuacji, gdy opony zimowe muszą się znaleźć na wszystkich osiach. Opony WTT zaprojektowano do jazdy po drogach utwardzonych, a także nieutwardzonych i leśnych. Solidna osnowa chroni przed zewnętrznymi uszkodzeniami.

- Wielu operatorów nawet nie bierze pod uwagę zakładania opon zimowych, jeżeli nie działają w najbardziej wysuniętych na północ regionach Europy czy na obszarach górzystych, lub nie są do tego zmuszeni przez prawo. Opony zimowe Goodyear nie tylko spełniają wymogi prawne, lecz także pomagają zapewnić doskonałą przyczepność w każdych warunkach, aby zapobiegać zbędnym opóźnieniom i incydentom spowodowanym złymi warunkami na drogach. Ponadto, w przeciwieństwie do rozpowszechnionej opinii, opony Ultra Grip nie wywierają negatywnego wpływu na zużycie paliwa i mogą osiągać długie przebiegi - powiedział Boris Stevanovic.


4trucks.pl / Goodyear Dunlop Tires Polska

Przeczytaj też:
Samochody ciężarowe - gdzie obowiązek opon zimowych

Kontrola samochodów ciężarowych z oponami zimowymi oraz łańcuchów śniegowych odbyła się w czwartek w całym Tyrolu.

Dobór łańcuchów śniegowych. Pięć rzeczy, o których warto pamiętać

Sezon zimowy oznacza dodatkowe utrudnienia dla kierowców. Bandag z trzema nowymi zimowymi bieżnikami

Bandag, firma wyznaczająca światowy standard najwyższej jakości produktów i usług do bieżnikowania, podnosi poprzeczkę, wprowadzając trzy nowe zimowe bieżniki na oś napędową i do naczep. Zimówki Continentala dla ciężarówek i autobusów

Z myślą o bezpiecznej jeździe, dzięki lepszej o nawet 40% trakcji na lodzie i śniegu, Continental zaleca wyposażenie samochodów ciężarowych i autobusów w opony zimowe na wszystkich osiach. Opony zimowe Goodyear na pierwszym wyposażeniu pojazdów DAF

DAF jest pierwszym producentem, który wybrał najnowsze opony zimowe Goodyear ULTRA GRIP MAX jako opcjonalne wyposażenie fabryczne swoich ciężarówek. Opony Goodyeara Zielonym Produktem

Technologia opon ciężarowych Goodyear nagrodzona za efektywność i ekologiczność. Goodyear zaprezentuje nową usługę dla branży OTR

Goodyear wprowadza EM Track III - nowy program do zarządzania oponami, który pomoże obniżyć całkowity koszt eksploatacji opon OTR. Premio Opony-Autoserwis

Koncepcja warsztatowa typu fast-fit Premio Opony-Autoserwis, działająca pod auspicjami Grupy Goodyear Polska, jest siecią patronacką tegorocznej edycji Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, których finał odbędzie się 10 kwietnia br. Dobry zwyczaj

Większość kierowców uważa, że zmiana opon zimowych na letnie wyczerpuje temat wiosennego przeglądu auta. Niestety, to nie wszystko.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL