Wielka szansa dla polskiej gospodarki...

Wielka szansa dla polskiej gospodarki...

Dnia 5 września br., w ramach drugiego dnia Forum Ekonomicznego w Krynicy, Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak wziął udział w zorganizowanym przez Grupę PKP S.A. panelu Rozwój przewozów towarowych - wielka szansa dla polskiej gospodarki.

W swoim wystąpieniu szef resortu transportu podkreślił konieczność wspólnego działania spółek w ramach grupy PKP. Jak zaznaczył, istnieje konieczność prowadzenia wspólnej polityki sprzedażowej w ramach portów morskich, PKP Cargo i PKP LHS. Minister Nowak dodał, że kluczową rolę przy współpracy spółek z grupy PKP ma mieć spółka-matka PKP S.A. - Wpięcie linii szerokotorowej w sieć przewozów PKP Cargo może być elementem przejmowania przewozów, również na innych rynkach unijnych - powiedział Minister.  Podkreślił, że taka wspólna, jednolita oferta PKP Cargo, PKP LHS i portów została przedstawiona podczas ostatniej wizyty Ministra w Chinach. - Odpowiednie wykorzystanie transportu kombinowanego to szansa na konkurencję wobec portów niemieckich - dodał Minister Sławomir Nowak.

Minister Sławomir Nowak odniósł się także do przyjętego przez Radę Ministrów projektu budżetu na przyszły rok. Potwierdził, że PKP PLK będzie miało większy udział w podziale środków z akcyzy, niż miało to miejsce w tym roku. Oznacza to, że zarządca infrastruktury dostanie wszystkie środki na inwestycje, o które występuje.

Minister wziął również udział w VII Forum Ekonomicznym Młodych Liderów w Nowym Sączu, który jest programem partnerskim Forum Ekonomicznego w Krynicy. Tematem wiodącym Forum Młodych Liderów, będącego platformą wymiany poglądów młodych ludzi na temat przyszłości Unii Europejskiej oraz Europy, są Perspektywy młodych ludzi w dobie kryzysu.

Minister rozmawiał z młodzieżą m.in. o rozwoju infrastruktury kolejowej w Polsce. - Dla mnie, jako ministra transportu, kolej jest naczelnym zadaniem, priorytetem. Nasze zadanie do wykonania to restrukturyzacja zarządcy infrastruktury PKP PLK oraz dalszy rozwój - powiedział Minister Nowak. Jak podkreślił, od jesieni 2011 r. realizowany jest bardzo ambitny program wieloletnich inwestycji kolejowych. Obejmuje on m.in. wielkie modernizacje, takie jak linię E65 z Gdańska przez Warszawę do Krakowa i Katowic, którą w 2014 r. pojedzie kolej dużych prędkości Pendolino. Skróci to czas przejazdu między Krakowem a Warszawą poniżej 2 godzin, a między Gdańskiem a Warszawą do 2 godzin 20 minut. - Kolej będzie się w Polsce rozwijała i racjonalizowała. Wiem, że to jest długa droga, zwłaszcza, że nakłady inwestycyjne na kolei są gigantyczne - zaznaczył Minister.


4trucks.pl / Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL