WITD: 5 lat bez badań technicznych

WITD: 5 lat bez badań technicznych

W dniu 27 sierpnia 2012 r. na drodze krajowej nr 44 w Śmiłowicach inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Katowicach zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy marki SCANIA wraz z naczepą.

Pojazdem tym wykonywany był krajowy transport drogowy elementów konstrukcji górniczych. Pojazd prowadził właściciel firmy.

Kierowca nie rejestrował swojego czasu pracy przy pomocy tachografu, w którym w ogóle nie umieścił wykresówki. Nie posiadał on przy sobie żadnych dokumentów wymaganych w transporcie drogowym, poza okazanymi do kontroli prawem jazdy oraz dowodami rejestracyjnymi ciągnika i naczepy. Podczas kontroli inspektorzy stwierdzili, że ważność badań technicznych ciągnika upłynęła 5 lat temu, tj. w 2007 roku, natomiast naczepa ostatnie badanie techniczne przeszła w 2005 roku! Stwierdzono też, iż tachograf w kontrolowanym pojeździe nie miał ważnej legalizacji.

Ładunek na pojeździe nie był w ogóle zabezpieczony i powodował zagrożenie bezpieczeństwa dla innych użytkowników drogi.

W związku z powyższym kontrolujący wydali bezwzględny zakaz dalszej jazdy i zatrzymali oba dowody rejestracyjne.

Za brak dokumentów i niezabezpieczenie ładunku kierowca został ukarany mandatem karnym w łącznej wysokości 1000 zł. Wobec przedsiębiorcy zostało wszczęte postępowanie administracyjne w przedmiocie naruszeń, które zagrożone są karą administracyjną wynoszącą 6 tysięcy złotych.


4trucks.pl / WITD Katowice

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL