Kierowca oglądający film podczas jazdy - karalne?

Kierowca oglądający film podczas jazdy - karalne?

Podczas jazdy oglądają filmy, jedzą czy parzą sobie kawę - coraz częściej za takie przewinienia są karani kierowcy ciężarówek.

Wielu użytkowników dróg skarży się, że coraz częściej zauważają jak na autostradach kierowcy ciężarówek oglądający podczas jazdy film na ekranie laptopa. Takie zachowanie jest często przyczyną poważnych wypadków. Tymczasem kierowcy ciężarówek odpierają zarzuty i tłumaczą, że komputer służy im tylko jako nawigacja z dużym ekranem.

c

- Przepisy - w przeciwieństwie do przypadku rozmowy telefonicznej - nic nie mówią o zakazie oglądania filmów. Jednak każde zachowanie zagrażające bezpieczeństwu na drodze może być ukarane mandatem - podkreśla Mariusz Sokołowsk, Rzecznik komendanta głównego policji - Są samochody fabrycznie wyposażone w ekrany z telewizją, umieszczone przy siedzeniu kierowcy. Jednak po uruchomieniu silnika odbiorniki automatycznie się wyłączają - dodaje.

W wielu krajach Europy obowiązują przepisy w których są specjalne paragrafy na kierowców, który jadą z włączonym laptopem.


4trucks.pl / interia.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL