13 tys. mandatów i 66 tys. pkt za rozmowy przez telefon!

13 tys. mandatów i 66 tys. pkt za rozmowy przez telefon!

Nowy taryfikator, wszedł w życie 9 czerwca br., i wprowadził m.in. 5 pkt. karnych dla kierowcy rozmawiającego przez telefon komórkowy podczas jazdy.

- Od dnia wejścia w życie nowego taryfikatora zaostrzającego kary za najczęstsze wykroczenia drogowe, ponad 13 tys. kierowców zostało ukaranych za rozmowę przez telefon komórkowy, zebrali 66 tys. punktów karnych - poinformowała w środę rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Zaostrzono również kary m.in. za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami (w szczególności bez fotelika) - z 3 do 6 punktów i za przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami z 1 do 4 punktów karnych.

- Ponad 1,5 tys. kierowców ukarano łącznie ponad 9 tysiącami punktów za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami, a 5 tys. 436 za łamanie przepisów związanych z przewożeniem pasażerów - czyli przewożenie ich bez zapiętych pasów bezpieczeństwa lub bez kasku ochronnego w przypadku motocykli - dodała Woźniak.

Policjanci podkreślają, że rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy jest jednym z częstszych i szczególnie niebezpiecznych wykroczeń kierowców. Jednak najczęstszą przyczyną tragedii drogowych są nadal nadmierna prędkość i nieustąpienie pierwszeństwa.

Po przekroczeniu liczby 24 punktów karnych kierowca, jeśli chce jeździć samochodem, musi ukończyć kurs prawa jazdy i zdać egzamin.


4trucks.pl / interia.pl

Przeczytaj też:
Niezdyscyplinowany kierowca ciężarówki

Skarżyscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 25-letniego mieszkańca woj.wielkopolskiego, który kierując ciężarówką popełnił szereg wykroczeń drogowych. System eCall obowiązkowy od 2015

Od października 2015 roku we wszystkich nowych samochodach osobowych i lekkich dostawczych będzie obowiązkowo montowany system eCall automatycznie powiadamiający służby ratunkowe o wypadku. Samochody ciężarowe nie wjadą do Rosji?

Federalna Służba Celna Rosji (FTS) wypowiedziała Stowarzyszeniu Międzynarodowych Przewoźników Drogowych (ASMAP), operatorowi systemu TIR w Federacji Rosyjskiej, umowę o współpracy, co - zdaniem ekspertów - uniemożliwi stosowanie Konwencji TIR w Rosji. Niskie, polskie mandaty?

Polski taryfikator mandatów wielu kierowcom wydaje się zbyt surowy. Jednak czy mandaty w Polsce naprawdę są tak wysokie? 7 grzechów głównych za kółkiem

Niedawno minął rok od chwili wprowadzenia nowego taryfikatora zwiększającego konsekwencje, jakie ponoszą kierowcy dopuszczający się wykroczeń drogowych - zarówno te punktowe, jak i finansowe... Kosztowne nawyki kierowców

Rozmawianie przez telefon bez zestawu głośnomówiącego, picie i jedzenie, a także palenie papierosów podczas jazdy. To tylko niektóre z przyzwyczajeń polskich kierowców. Tysiące mandatów z fotoradarów do kosza?

Sprawą mandatów wystawionych na podstawie zdjęć zajmie się wkrótce Sąd Najwyższy. Ciemno na nowej obwodnicy

Nie działają latarnie na obwodnicy między wrocławskim osiedlem Wojnów a wsią Łany. Nowe fotoradary niezgodne z prawem?

Wygląda na to, że skandal z nielegalnymi lampami błyskowymi w radiowozach Inspekcji Transportu Drogowego był tylko wierzchołkiem góry lodowej.

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL