13 tys. mandatów i 66 tys. pkt za rozmowy przez telefon!

13 tys. mandatów i 66 tys. pkt za rozmowy przez telefon!

Nowy taryfikator, wszedł w życie 9 czerwca br., i wprowadził m.in. 5 pkt. karnych dla kierowcy rozmawiającego przez telefon komórkowy podczas jazdy.

- Od dnia wejścia w życie nowego taryfikatora zaostrzającego kary za najczęstsze wykroczenia drogowe, ponad 13 tys. kierowców zostało ukaranych za rozmowę przez telefon komórkowy, zebrali 66 tys. punktów karnych - poinformowała w środę rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Zaostrzono również kary m.in. za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami (w szczególności bez fotelika) - z 3 do 6 punktów i za przewożenie pasażerów niezgodnie z przepisami z 1 do 4 punktów karnych.

- Ponad 1,5 tys. kierowców ukarano łącznie ponad 9 tysiącami punktów za przewożenie dziecka niezgodnie z przepisami, a 5 tys. 436 za łamanie przepisów związanych z przewożeniem pasażerów - czyli przewożenie ich bez zapiętych pasów bezpieczeństwa lub bez kasku ochronnego w przypadku motocykli - dodała Woźniak.

Policjanci podkreślają, że rozmowa przez telefon komórkowy podczas jazdy jest jednym z częstszych i szczególnie niebezpiecznych wykroczeń kierowców. Jednak najczęstszą przyczyną tragedii drogowych są nadal nadmierna prędkość i nieustąpienie pierwszeństwa.

Po przekroczeniu liczby 24 punktów karnych kierowca, jeśli chce jeździć samochodem, musi ukończyć kurs prawa jazdy i zdać egzamin.


4trucks.pl / interia.pl

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL