Polacy chcą więcej podróżować samolotami

Polacy chcą więcej podróżować samolotami

Polacy uważają transport lotniczy za najbardziej komfortowy i najbezpieczniejszy sposób podróżowania na długich trasach.

Ponad 60 proc. z nich deklaruje, że miało okazję lecieć samolotem, wśród nich ponad jedna trzecia lata regularnie, kilka razy w roku. Blisko połowa kupuje bilety lotnicze płacąc kartą lub przelewem. Gdyby otrzymali bilet za darmo, najchętniej odwiedziliby Paryż. Jednocześnie, mimo, że tylko jedna trzecia badanych korzysta dziś z programów lojalnościowych, ponad 80 proc. uznaje za atrakcyjny program pozwalający na zbieranie punktów za codzienne zakupy i wymienianie ich na nagrody - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego na zlecenie mBanku i MultiBanku w związku z wprowadzaniem na rynek karty kredytowej z programem lojalnościowym Miles & More.

Blisko dwie trzecie osób przebadanych na zlecenie mBanku i MultiBanku przez Instytut Homo Homini przyznaje, że przynajmniej raz w życiu podróżowało samolotem. Nieco częściej są to mężczyźni niż kobiety. Ponadto, osoby korzystające z usług bankowych - posiadające konto lub kartę kredytową częściej deklarowały, że leciały samolotem. Wśród nich odsetek odpowiedzi to odpowiednio 67 i 71 proc. Ponad 33 proc. z nich lata regularnie, kilka razy w roku, najczęściej podróżując po Europie. Tylko 9 proc. badanych przyznało, że podróżuje transportem lotniczym po kraju. Częściej samolotami latają osoby zarabiające powyżej 4 tys. miesięcznie. Wśród nich ponad połowa deklaruje, że lata regularnie, kilka razy w roku. W tym wypadku także posiadacze kart kredytowych częściej korzystają z samolotów - kilka razy w roku lata 51 proc. osób, które zadeklarowały posiadanie karty kredytowej.

Za bilety lotnicze najczęściej płacimy kartą w internecie (30 proc. odpowiedzi) oraz przelewem (17,5 proc.). Na uwagę zasługuje jednak fakt, że 40 proc. badanych twierdzi, że bilety lotnicze kupuje za gotówkę.

Samolot jest także oceniany jako najbardziej komfortowy i najbezpieczniejszy środek transportu na długich trasach. Najmniej komfortowe jest natomiast podróżowanie autobusem, tymczasem za najmniej bezpieczne do pokonywania dłuższych dystansów uznawane jest wybieranie samochodu.

Mimo tego blisko jedna czwarta badanych unika podróżowania samolotem ze strachu. Najpoważniejszą barierą przed częstszym korzystaniem z transportu lotniczego są natomiast zbyt duże koszty jakie się z tym wiążą. Co istotne, deklarację taką składają także osoby lepiej zarabiające.

Gdybyśmy mogli otrzymać bilet lotniczy do dowolnej europejskiej stolicy zupełnie za darmo, najchętniej wybralibyśmy się na weekend do Paryża. Stolicę Francji wskazało aż 27 proc. respondentów. Wysoko znalazł się także Madryt (blisko 18 proc. wskazać) oraz Rzym (17 proc.). W tym wypadku wybór celu podróży jest inny wśród kobiet i mężczyzn. Panie dużo chętniej, wybrałyby się do Madrytu (21 proc. kobiet przy 15 proc. mężczyzn) niż do Rzymu (13 proc. kobiet i 20 proc. mężczyzn). Wśród osób o wyższych zarobkach przeważała natomiast podróż do Madrytu oraz Barcelony. Co ciekawe, najmniej chętnie wszyscy badani polecieliby do stolicy Turcji, Stambułu.

Badanie przeprowadzone na zlecenie mBanku i MultiBanku miało także sprawdzić, czy Polacy lubią i chcą korzystać z programów lojalnościowych oferowanych przez firmy. Obecnie, według deklaracji z przynajmniej jednego takiego programu korzysta 33 proc. respondentów, częściej są to mężczyźni niż kobiety. Wyższe wyniki obserwujemy w grupie badanych zarabiających pomiędzy 5 a 7,5 tys. miesięcznie, z programów korzysta aż 60 proc z nich.

Wśród programów lojalnościowych, wymienianych przez respondentów, bezapelacyjnie królują te oferowane przez sieci sklepów - otrzymały aż 47,5 proc. wskazań. Kolejne miejsce z wynikiem 23 proc. zajęły programy lojalnościowe proponowane przez pojedyncze sklepy. Na następnym miejscu, z wynikiem 12,6 proc. znajdują się programy przygotowane przez banki, a następne przez linie lotnicze (10 proc.). Na ostatnim miejscu znalazły się natomiast programy lojalnościowe stacji benzynowych, z których korzysta tylko 6 proc. respondentów (korzystających przynajmniej z jednego programu lojalnościowego). Z badania wynika również, iż mimo, że tylko jedna trzecia badanych korzysta dziś z programów lojalnościowych, ponad 80 proc. uznaje za atrakcyjny program pozwalający na zbieranie punktów za codzienne zakupy i wymienianie ich na nagrody.

- Wyniki badania pokazują, że zainteresowanie programami lojalnościowymi, dzięki którym można dodatkowo skorzystać na tym, że dokonuje się codziennych płatności kartą, jest duże. To w połączeniu z możliwością realizacji planów związanych z podróżowaniem stanowi dla klientów znaczącą wartość dodaną - mówi Dariusz Solski, dyrektor Departamentu Produktów Kredytowych w mBanku i MultiBanku. - Osoba, która już dziś aktywnie korzysta z karty płatniczej dokonując transakcji kartą z programem Miles & More, praktycznie raz w roku będzie mogła skorzystać z darmowego biletu do jednego z miast w Europie - dodaje.

Już na starcie dostęp do najnowszej propozycji mBanku i MultiBanku będzie miało ponad 3,6 miliona osób korzystających z bankowości detalicznej BRE Banku.

- Na podstawie wyników możemy stwierdzić, że konsumenci ocenili zbieranie punktów dzięki codziennemu płaceniu kartą, jako ciekawą propozycję. Dodatkowo taki program mógłby być odpowiedzą na barierę w częstszym korzystaniu z transportu lotniczego, którą jest relatywnie wysoka cena biletów - mówi Marcin Duma, prezes Instytutu Homo Homini.

Badanie na zlecenie mBanku i MultiBanku zrealizowane zostało przez Instytut Homo Homini w dniach 13 - 16 sierpnia na reprezentatywnej próbie 1100 respondentów - pełnoletnich mieszkańców Polski. Pomiar zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).


4trucks.pl / BRE Bank

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL