1 mld zł dla Skarbu Państwa

1 mld zł dla Skarbu Państwa

W niecałe 13 miesięcy system viaToll wygenerował ponad 1 mld zł na rzecz Skarbu Państwa.

Cel został osiągnięty, spełniły się zakładane prognozy. System generuje coraz większe wpływy i systematycznie się powiększa.

Elektroniczny system poboru opłat drogowych - viaT0LL działa na prawie 1900 kilometrach dróg zarządzanych przez GDDKiA. Ruszył w lipcu ubiegłego roku. To nowoczesne elektroniczne rozwiązanie zastąpiło archaiczny, deficytowy system winietowy, w którym ściągalność opłat wynosiła zaledwie około 15%. Od początku działania systemu viaToll wydano ponad 900 tys. urządzeń viabox umożliwiających korzystanie z systemu viatoll przez kierowców wszystkich pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) powyżej3,5 tony.

Od 1 czerwca dostępne są też już urządzenia dla samochodów o dmc poniżej 3,5 tony - tj. viaAuto, dzięki którym również kierowcy pojazdów osobowych mają możliwość płacenia w sposób elektroniczny za przejazd autostradami objętymi systemem viatoll. Do tej pory zakupionych zostało ponad 4 tys. takich urządzeń.

Opłaty pobrane za pomocą tych urządzeń oraz kary nałożone na kierowców, którzy nie wnieśli obowiązkowych opłat osiągnęły w dniu 17 sierpnia 1 008 555 823,19 zł.

Wszystkie dochody z viatolla trafiają bezpośrednio do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansowane jest budowa i modernizacja dróg w Polsce.


4trucks.pl / GDDKiA

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL