MAN Lion’s City 2012

MAN Lion’s City 2012

Nowe funkcje produktów w celu zwiększenia efektywności i obniżenia kosztów eksploatacji w całym okresie eksploatacji.

W związku z targami IAA 2012 firma MAN wprowadza w rodzinie autobusów miejskich MAN Lion’s City nowe funkcje produktów, które podnoszą efektywność, bezpieczeństwo i komfort. Nowinki techniczne w jeszcze większym stopniu wpływają na obniżenie zużycie paliwa przez autobusy miejskie, przyczyniając się w ten sposób do ograniczenia emisji CO2. Zmniejszenie zużycia w przypadku wszystkich wersji silników oscyluje średnio między trzema a pięcioma procentami.

Nowe autobusy miejskie można rozpoznać od razu po zmienionej stylistyce marki. Na klapie chłodnicy lew firmy MAN jest zwrócony w kierunku chromowanej listwy górnej. Sylwetka lwa jest masywniejsza i bardziej dynamiczna. Na nowo zaprojektowanym logo marki można odnaleźć także wewnątrz pojazdu, na przykład na kierownicy i kluczykach.

Wszystkie autobusy MAN Lion’s City wyposażone są w efektywne sterowanie skrzynią biegów. Zależne od ukształtowania terenu sterowanie skrzynią biegów automatycznie aktywuje podczas jazdy najbardziej efektywny program przełączania, zależny od nachylenia terenu na wzniesieniach lub odcinkach pochyłych. W przypadku stromych wzniesień tryb power udostępnia maksymalną moc. Natomiast na odcinkach płaskich tryb Eco szybciej załącza wysokie biegi, pozwalające oszczędzać paliwo. Niskie obroty skutkują również przyjemnym, cichszym odgłosem jazdy. Na odcinkach pochyłych oprogramowanie automatycznie ustawia optymalną wydajność hamowania.

W przyszłości w autobusach miejskich firmy MAN zastosowanie znajdzie lżejsza klimatyzacja zoptymalizowana pod kątem zużycia energii. W autobusach jednoczłonowych masa zostanie w ten sposób zmniejszona o około 60 kg, autobusy przegubowe zostaną zaś odchudzone o 110 kg. Dzięki zoptymalizowanemu kierowaniu powietrza udało się obniżyć zużycie prądu przez dmuchawy instalacji klimatyzacyjnej o 10–15 procent. Nowe instalacje klimatyzacyjne są ponadto cichsze, a żywotność filtrów powietrza wyższa.

Autobusy przegubowe Lion’s City wyposażane są na życzenie klienta w przezroczyste opończe. Poprzez swoją dużą powierzchnię wpuszcza ona dużo światła do wnętrza autobusu, zapewniając w ten sposób przyjemny klimat i znacznie jaśniejsze przejście pomiędzy przednią i tylną częścią autobusu. Opcjonalnie dostępne są nowe, jaśniejsze luki dachowe ze szkła bezpiecznego, które również wpuszczają znacznie więcej światła do wnętrza pojazdu, jeszcze bardziej podnosząc estetykę jednoczłonowych i przegubowych autobusów Lion's City.

O większe bezpieczeństwo dba Electronic Stability Program (ESP), w który na życzenie klienta mogą być wyposażane jednoczłonowe autobusy z serii Lion’s City. W sytuacji zagrożenia, poprzez odpowiednie hamowanie poszczególnymi kołami i automatyczną redukcję momentu obrotowego silnika, system zapewnia bezpieczne utrzymanie autobusu Lion's City w obrębie toru jazdy.

Do utrzymania wartości przyczynia się katodowe lakierowanie zanurzeniowe (KTL), które MAN stosuje już na wszystkich szkieletach autobusowych. Powłoka o równej grubości wyjątkowo niezawodnie i przez długi czas chroni stalowy szkielet od zewnątrz oraz w pustych przestrzeniach przed korozją. W technologii katodowego lakierowania zanurzeniowego lakier jest trwale nanoszony na metal za pomocą prądu elektrycznego stałego. Lakierowanie zanurzeniowe to ponadto metoda nieuciążliwa dla środowiska, w której rozpuszczalnik używany jest w małych ilościach.

W razie niewielkiej stłuczki lub drobnej kolizji nowy sposób segmentacji ścian bocznych w MAN Lion’s City pozwala ograniczyć koszty naprawy i okresy przestoju. Inaczej niż dotąd wymieniony musi być wyłącznie uszkodzony w danym przypadku segment. Zaleta ta bezpośrednio przyczynia się do obniżenia kosztów przez przewoźników komunikacji miejskiej w całym okresie eksploatacji pojazdu.

MAN Lion’s City Euro 6: pionier w dziedzinie ochrony środowiska
Firma MAN nieustannie rozwija cenioną serię autobusów miejskich MAN Lion’s City: już w minionym roku, prezentując Lion’s City Euro 6, firma MAN przedstawiła pierwszy autobus miejski na świecie, który spełnia obligatoryjne od 01.01.2004 normy emisji spalin. Firma jest przygotowana na zapotrzebowanie ze strony miejskich przedsiębiorstw autobusowych, które chcą odpowiednio wcześnie wprowadzić do swoich taborów autobusy klasy Euro 6. Autobusy MAN Euro 6 spełniają najwyższe wymagania w zakresie emisji, obowiązujące w przypadku transportu miejskiego, nie tracąc jednocześnie nic ze swych walorów ekonomicznych.

MAN Lion’s City Hybrid: konsekwentna redukcja CO2 w miastach
Innowacyjny autobus miejski MAN Lion’s City Hybrid z sukcesem wszedł na rynek i jest już z powodzeniem stosowany w komunikacji miejskiej w wielu miastach Europy. Potwierdzają one, że dzięki zastosowaniu technologii napędu hybrydowego podczas normalnej pracy oszczędności mogą sięgać nawet 30 procent. MAN już dziś wprowadza na drogi ekonomiczne technologie przyszłości: ciągłe hamowanie i ruszanie z przystanków i na światłach w ruchu liniowym to optymalne warunki dla technologii hybrydowej. Podczas gdy w konwencjonalnych autobusach energia hamowania jest zamieniane w ciepło, MAN Lion’s City Hybrid gromadzi tę energię w superkondensatorach Ultracap, pozyskując energię napędową dla swoich dwóch silników elektrycznych. Precyzyjnie zgrany system zarządzania energią steruje jej przepływem i włącza silnik wysokoprężny na przykład w przypadku hamowania silnikiem i na postoju. Dodatkowe odbiorniki, takie jak klimatyzacja, są zasilane prądem z zasobnika energii zainstalowanego na dachu. Na przystanku miejski autobus hybrydowy nie emituje więc spalin i może ruszać z miejsca z użyciem napędu elektrycznego, a więc bardzo cicho. Taki pakiet technologiczny sprawia, że Lion’s City Hybrid stanowi rozwiązanie dostosowane do ruchu miejskiego, a przy tym najbardziej obiecujące, jeśli chodzi o emisję CO2 i nowoczesną technologię. Ten niskopodłogowy autobus z napędem hybrydowym może zaoszczędzić nawet 30 procent oleju napędowego i o tyle samo zredukować emisję CO2. Ponadto dzięki długiemu czasowi wyłączania silnika i pracy w stałym, idealnym zakresie prędkości obrotowej MAN Lion’s City Hybrid z silnikiem wysokoprężnym może osiągać znacznie lepsze parametry w zakresie emisji spalin niż konwencjonalne pojazdy z silnikami diesla EEV.

CNG: alternatywna technika napędowa w EEV i Euro 6
Firma MAN jest liderem rynku, jeśli chodzi o miejskie autobusy z napędem na gaz ziemny. Oferuje ona autobusy Lion’s City CNG w wariantach jako autobus jednoczłonowy i przegubowy o długości od 12 do 18,75 m. Asortyment obejmuje również podwozia autobusów miejskich i dalekobieżnych oraz silniki CNG o mocy od 162 do 228 kW (od 220 do 310 KM). Silniki CNG i autobusy MAN mogą być zasilane również uzdatnionym biogazem, a więc bez emisji CO2. Poza tym autobusy CNG jeżdżą wyjątkowo cicho, ponieważ w silniku na gaz ziemny, podobnie jak silniku benzynowym, zapłon jest inicjowany przez świece zapłonowe i odbywa się bardzo łagodnie.

Silniki CNG firmy MAN uzyskują wartości spalin wymagane dla klasy Euro 6 dzięki zastosowaniu trójdrożnego katalizatora i regulacji lambda=1 bez dodatków i bez filtra cząstek stałych.

Nowa norma emisji spalin Euro 6 dla pojazdów obejmuje jednak, podobnie jak w przypadku pojazdów z silnikiem wysokoprężnym, dodatkowy monitoring in-use-compliance. Aby uzyskać homologację według normy Euro 6, niezbędne jest nadzorowanie czujników, urządzeń wykonawczych i funkcji katalizatora trójdrożnego. Autobusy CNG Euro 6 firmy MAN można zamawiać od IAA 2012, a dostępne będą w roku 2013.


4trucks.pl / MAN Truck & Bus Polska

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL