Papierosy zamiast desek

Papierosy zamiast desek

Przemyt 365 tysięcy paczek papierosów o wartości ponad 3,5 miliona złotych udaremnili funkcjonariusze podlaskiej Służby Celnej podczas kontroli białoruskiej ciężarówki w pobliżu polsko-litewskiej granicy w Budzisku.

Nielegalny towar znajdował się w naczepie pośród deklarowanego ładunku desek.

W środę (8 sierpnia) nad ranem na drodze krajowej nr 8 funkcjonariusze podlaskiej Służby Celnej wytypowali do kontroli białoruskiego tira. Zasiadający za kierownicą Mana 36-letni Białorusin twierdził, że wiezie z Białorusi do Niemiec transport desek. Celnicy postanowili jednak dokładnie skontrolować białoruską ciężarówkę.

Tir został skierowany do prześwietlania promieniami rentgenowskimi. Ponieważ obraz na monitorze urządzenia wzbudził podejrzenia celników, funkcjonariusze postanowili bacznie przyjrzeć się ładunkowi. Po zdjęciu plomb i podniesieniu plandeki okazało się, że tylko część naczepy załadowana jest deskami. Za deskami znajdowały się kartonowe opakowania, które od razu drapaniem zaznaczył obecny podczas kontroli owczarek belgijski Andi - czworonożny specjalista od wykrywania papierosów.

Pies nie pomylił się - w kartonach celnicy znaleźli łącznie 365 tysięcy paczek papierosów z białoruskimi znakami akcyzy. Wartość rynkowa nielegalnego towaru została oszacowana na ponad 3,5 miliona złotych.

Służba Celna wszczęła postępowanie karne skarbowe w sprawie przemytu papierosów. Białoruski kierowca został zatrzymany, a nielegalne wyroby tytoniowe trafiły do magazynu Urzędu Celnego w Suwałkach. Zabezpieczona została również służąca do przemytu ciężarówka. Celnicy ustalają skąd pochodziły nielegalne papierosy i kto miał być ich faktycznym odbiorcą. Za przemyt tak dużej ilości papierosów mężczyźnie grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

To już druga, wielka próba przemytu papierosów udaremniona przez celników z polsko-litewskiej granicy w przeciągu zaledwie tygodnia. W środę 1 sierpnia w ręce funkcjonariuszy Służby Celnej z Budziska wpadł transport 600 tysięcy paczek nielegalnych papierosów o wartości 6 milionów złotych.


4trucks.pl / Służba Celna

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL