Przemyt papierosów wartych 6 milionów złotych

Przemyt papierosów wartych 6 milionów złotych

Próbę przemytu blisko 600 tysięcy paczek papierosów udaremnili funkcjonariusze podlaskiej Służby Celnej podczas kontroli estońskiej ciężarówki w pobliżu polsko-litewskiej granicy w Budzisku.

To największy zatrzymany transport tytoniowej kontrabandy w tym roku przez podlaskich celników i jeden z największych w Polsce.

W nocy ze środy na czwartek (1/2 sierpnia) funkcjonariusze Służby Celnej z Budziska zatrzymali do kontroli estońskiego tira. Z dokumentów przestawionych przez kierowcę samochodu (36-letniego Estończyka) nie wynikało dokładnie, co znajduje się w naczepie. Widniał jedynie zapis, że przewozi on z Estonii do Francji tzw. różnorodny towar.

Funkcjonariusze skierowali pojazd do prześwietlenia promieniami RTG. Obraz na monitorze urządzenia wskazał, że w naczepie może znajdować się kontrabanda. Celnicy podjęli decyzję o szczegółowej rewizji tira. Po otworzeniu naczepy obecny podczas kontroli służbowy owczarek belgijski Gotam (następca słynnego labradora Lucky), wyszkolony w wykrywaniu papierosów, od razu drapaniem zaznaczył kartonowe pudła znajdujące się w środku.

Okazało się, że we wszystkich kartonach, którymi załadowana była cała naczepa znajdują się paczki z nielegalnymi papierosami. Rozładunek i dokładne przeliczenie towaru trwało kilkanaście godzin. W sumie celnicy w estońskiej ciężarówce znaleźli blisko 600 tysięcy paczek papierosów nieoznaczonych żadnymi banderolami. Szacunkowa wartość rynkowa zatrzymanej kontrabandy to ok. 6 milionów złotych.

Służba Celna wszczęła postępowanie karne skarbowe w sprawie przemytu papierosów. Kierowca tira został zatrzymany. Grozi mu kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat oraz utrata ciężarówki wraz z nielegalnym towarem. Celnicy ustalają skąd pochodziły nielegalne papierosy i kto miał być ich faktycznym odbiorcą.

Gdyby papierosy trafiły na czarny rynek w Polsce, Skarb Państwa straciłby ponad 7 milionów złotych. Dla porównania kwota ta stanowi ok. 1/3 budżetu średniej, przygranicznej gminy w województwie podlaskim.


4trucks.pl / Służba Celna

Wyszukiwarka

Informacje

Zapisz się do newslettera

Raz w tygodniu otrzymasz od nas przegląd wydarzeń z branży TSL